Company
Innovations
Products
for UL feeder circuits >250V
The picture may show a similar product.
Part No.: 31970 000
AMBUS 60Classic
busbar mounted fuse holder Class J
for fuse links Class J 35 - 60 A (27x60), with LED
3P, complete solution based on busbar adapter
connection bottom
for busbars 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 and section busbars
System
60Classic
| Product group | 16 |
| Subgroup | 24 |
| pack size | 1 |
| EAN | 4021267319700 |
| ECLASS 14.0 | 27142190 |
| ETIM 5.0 | EC002705 |
| ETIM 8.0 | EC002705 |
| ETIM 10.0 | EC002705 |
Standards
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014
IEC 60269-2:2013 + A1:2016, Fuse system H
UL 4248-8
UL 508
Approvals
CSA , UL
type number: EEC6080-L + AJC60
EAC Type: AJC
UL file: E230163, UL category (for USA): IZLT https://www.ul.com
UL file 2: E123577, UL category+ (for USA): NMTR https://www.ul.com
UL file: E230163, UL category (for Canada): IZLT7 https://www.ul.com
CSA file: 110285, CSA class: 3211-37 https://directories.csa-international.org
| for fuse links size: | Class J 60 A |
| fuse links acc. to standard: | UL 248-8 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 7 W |
| Details IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014 IEC 60269-2:2013 + A1:2016, Fuse system H |
Electrical data
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 6.8 W.
(The power dissipation at full load would be 10.7 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| Details UL | |
| Standards | |
|
UL 4248-8
UL 508 |
| Electrical data UL | |
| rated current (UL): | 60 A |
| rated voltage (UL) AC: | 600 V |
| rated frequency (UL): | 50 / 60 Hz |
| rated voltage (UL) DC: | 600 V |
| for wires UL: | Cu 75°C |
| SCCR: | 100 kA |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 126 x 200 x 157 |
| weight: | 131.0 kg/100 |
| poles: | 3-pole |
| for busbars: | 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 and section busbars |
| Terminal points | |
| cage clamp connection | |
| screw drive: | PZ2 |
| wire stripping: | 20 mm |
| min. cross-section: | 2.5 mm² |
| max. cross-section: | 50 mm² |
| f: | 2.5 - 50 mm² |
| f + AE: | 2.5 - 50 mm² |
| (f + AE may not fit with max. cross-section) | |
| Md min.: | 3.2 Nm |
| Md max.: | 4.8 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| min. cross-section UL: | AWG 14 |
| max. cross-section UL: | AWG 1/0 |
| torque (UL): | 35 lb-in |
| for wires UL: | Cu 75°C |
|
connection of 2 wires (of same cross-section) |
|
| Material properties | |
| halogen-free: | Yes |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 7 W |
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com