L'Entreprise
Innovations
Produits
The picture may show a similar product.
Référence 33336 000
CAPUS Panel
interrupteur-sectionneur à 3 pôles
vis M12, poignée gris graphite
800 A
for mounting plate
ERGON-800
stock sale
date of phase-out: 30.06.2026
à remplacer par: 23006000AD
Système
Panel
Avantages produit
double-breaking main contacts,
visible separation sections,
user-independent switching,
assembly and connection material contained in scope of delivery
| Groupe de produits | 14 |
| Sous-groupe | 12 |
| Dimensions de l'emballage | 1 |
| EAN | 4021267333362 |
| ECLASS 14.0 | 27371403 |
| ETIM 5.0 | EC000216 |
| ETIM 8.0 | EC000216 |
| ETIM 10.0 | EC000216 |
Normes
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Approbations
IEC (CB)
Type: LTS-800
EAC Type: LTS
| Details IEC | |
| Normes | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| Courant assigné (IEC): | 800 A |
| Tension assignée (IEC) CA: | 500 V |
| rated isolation voltage Ui AC: | 1000 V |
| Tension assignée de tenue aux chocs Uimp: | 12 kV |
| Catégorie d'emploi CA: | AC-23B (500V) AC-22B (500V) AC-21B (500V) |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
| rated short-time withstand current Icw (1.0 s) max.: | 20 kA |
| rated making capacity: | 40 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 108,2 W.
(The power dissipation at full load would be 169,0 W.)
| Mechanical lifespan (switching operations) 2500 rated short-circuit making capacity 40kA |
|
| conv. therm. current in housing 800A, horizontal installation (adjacent poles) encapsulated 756 x 378 x 482mm 800A, vertical installation (poles beneath each other) encapsulated 600 x 600 x 400mm |
|
| Shock protection at front with terminal space cover IP40 |
| Charactéristiques mécaniques | |
| L x H x P: | 330 x 290 x 237 |
| Poids: | 944,0 kg/100 |
| Pôles: | 3 pôles |
| Mounting: | for mounting plate |
| degree of protection: | IP20 |
| Points de raccordement | |
| screw connection | |
| M12 | |
| Md min.: | 36,0 Nm |
| Md max.: | 44,0 Nm |
| lam. Cu width: | 24 - 50 mm |
| lam. Cu thickness: | 5 - 10 mm |
| Charactéristiques des matériaux | |
| halogen-free: | Yes |
|
When installing a cover, the switch-disconnector on the housing must not be closed, the safety instructions for the Emergency Stop switch must be observed. |
|
33165
000
borne à étrier pour câbles Cu
150 - 300 mm²
pour: QCB-NH2, LTS-F 400, LTS 630
Plus
33352
000
cache pour espace de connexion
caches pour toutes les connexions, gris foncé
LTS-800, LTS-F 630
Plus
33346
000
mécanisme rotatif pour porte
anthracite, sans poignée
avec verrouillage de porte cadenassable
pour: LTS-800, LTS-F630
Plus
33347
000
contact de signalisation
1 n/c + 1 n/o, connecteurs enfichables 6,3 x 0,8
LTS, LTS-F
Plus
33381
000
axe de prolongement, longueur 550 mm
LTS-800, LTS-F 630
pour: LTS-800, LTS-F630
Plus
23924
000AD
axe de prolongement, longueur 300 mm
pour: S32 630 A - 3150 A
Plus
Trouver votre contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com