Innovazioni
Prodotti
The picture may show a similar product.
Cod.art.: 33336 000
CAPUS Panel
Sezionatore sottocarico, 3 poli
viti M12, manovra nera
800 A
for mounting plate
ERGON-800
fino esaurimento scorte
date of phase-out: 30.06.2026
Articolo sostitutivo: 23006000AD
Montaggio
Panel
Vantaggi prodotto
double-breaking main contacts,
visible separation sections,
user-independent switching,
assembly and connection material contained in scope of delivery
| gruppo di prodotto | 14 |
| sottogruppo prodotto | 12 |
| pz/ conf. | 1 |
| EAN | 4021267333362 |
| ECLASS 14.0 | 27371403 |
| ETIM 5.0 | EC000216 |
| ETIM 8.0 | EC000216 |
| ETIM 10.0 | EC000216 |
Norme
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Omologazioni
IEC (CB)
type no.: LTS-800
EAC Type: LTS
| Details IEC | |
| Norme | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| corrente nominale (IEC): | 800 A |
| tensione nominale (IEC) AC: | 500 V |
| tensione nominale di isolamento Ui AC: | 1000 V |
| tensione di picco Uimp: | 12 kV |
| Categoria d'impiego AC: | AC-23B (500V) AC-22B (500V) AC-21B (500V) |
| secondo prove fatte con fusibili di caratteristica: | gG |
| corrente nom. di breve durata Icw (1,0 s) max.: | 20 kA |
| potere nominale di chiusura: | 40 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 108.2 W.
(The power dissipation at full load would be 169.0 W.)
| Mechanical lifespan (switching operations) 2500 rated short-circuit making capacity 40kA |
|
| conv. therm. current in housing 800A, horizontal installation (adjacent poles) encapsulated 756 x 378 x 482mm 800A, vertical installation (poles beneath each other) encapsulated 600 x 600 x 400mm |
|
| Shock protection at front with terminal space cover IP40 |
| Valori meccanici | |
| L x A x P: | 330 x 290 x 237 |
| peso: | 944.0 kg/100 |
| Poli: | 3 poli |
| Mounting: | for mounting plate |
| grado di protezione: | IP20 |
| Connessioni | |
| screw connection | |
| M12 | |
| Md min.: | 36.0 Nm |
| Md max.: | 44.0 Nm |
| lam. Cu width: | 24 - 50 mm |
| lam. Cu thickness: | 5 - 10 mm |
| Proprietà materiali | |
| halogen-free: | Yes |
|
When installing a cover, the switch-disconnector on the housing must not be closed, the safety instructions for the Emergency Stop switch must be observed. |
|
33165
000
connessione a brida per cavi Cu
150 - 300 mm²
per: QCB-NH2, LTS-F 400, LTS 630
Di Più
33352
000
Calotta di protezione terminali
per la copertura di tutti terminali, grigia
LTS-800, LTS-F 630
Di Più
33346
000
mecc. manovra rinviata
grigio scuro, senza maniglia
con mecc. bloccoporta, lucchettabile
per: LTS-800, LTS-F630
Di Più
33347
000
microswitch di segnalazione posizione maniglia
1 NC + 1 NA, connettori piatti 6,3 x 0,8
LTS, LTS-F
Di Più
33381
000
asta lungh. 550mm
LTS-800, LTS-F 630
per: LTS-800, LTS-F630
Di Più
23924
000AD
asta lungh. 300 mm
per: S32 630 A - 3150 A
Di Più
Trova il tuo contatto
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com