L'Entreprise
Innovations
Produits
The picture may show a similar product.
Référence 31572 000AB
AMBUS 60Classic
porte-fusible monté sur rail 1000 V
pour fusibles 10x38 IEC 60269-6
1 pôle, pour jeu de barres 20 x 5/10
pour jeux de barres 20 x 5, 10
Plus disponible
Système
60Classic
| Groupe de produits | 01 |
| Sous-groupe | 46 |
| Dimensions de l'emballage | 12 |
| EAN | 4021267315726 |
| ETIM 5.0 | EC002705 |
Normes
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014
IEC 60269-2:2013 + A1:2016
UL 4248-1
UL 4248-19
Approbations
UL , CCC
for UL feeder circuits >250V
Type: AEL10x38/PV-20
EAC Type: AEL
UL file: E230163, UL category (for USA): IZLT2 https://www.ul.com
UL file 2: E342576, UL category+ (for USA): IZMR2 https://www.ul.com
UL file: E230163, UL category (for Canada): IZLT8 https://www.ul.com
CCC certificate: 2013010308654225
| for fuse links size: | 10x38 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / EN 60269-6 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 4 W |
| Details IEC | |
| Normes | |
|
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014 IEC 60269-2:2013 + A1:2016 |
| Electrical data IEC | |
| Courant assigné (IEC): | 30 A |
| Tension assignée (IEC) CC: | 1000 V |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 0,1 W.
(The power dissipation at full load would be 0,2 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
Les valeurs suivantes ont été vérifiées par des tests sous certaines conditions. Veuillez demander ces conditions à Wöhner avant de concevoir votre armoire. |
| Tension maximale IEC CC: | 1050 V |
| min. permitted operation temperature | -20°C |
| max. permitted operation temperature | 60°C |
| for fuse links as per IEC 60269-6 gPV with power dissipation up to max. 4W |
| Details UL | |
| Normes | |
|
UL 4248-1
UL 4248-19 |
| for UL feeder circuits >250V |
| Electrical data UL | |
| rated current (UL): | 30 A |
| rated voltage (UL) DC: | 1000 V |
| Icc: | 33 kA |
| Charactéristiques mécaniques | |
| L x H x P: | 22.5 x 70 x 73 |
| Poids: | 6,3 kg/100 |
| Pôles: | 1 pôle |
| pour jeux de barres: | 20 x 5, 10 |
| Points de raccordement | |
| cage clamp connection | |
| screw drive: | PZ2 |
| wire stripping: | 11 mm |
| min. cross-section: | 0,75 mm² |
| max. cross-section: | 25 mm² |
| Md min.: | 2,0 Nm |
| Md max.: | 2,5 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| Les performances d'isolation de l'article dépendent des conditions d'installation. | |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 4 W |
| for UL feeder circuits >250V | |
31543
000
fusible cylindrique 8 A
1000 V DC, gPV
10 x 38
Plus
31544
000
fusible cylindrique 10 A
1000 V DC, gPV
10 x 38
Plus
31545
000
fusible cylindrique 12 A
1000 V DC, gPV
10 x 38
Plus
31546
000
fusible cylindrique 16 A
1000 V DC, gPV
10 x 38
Plus
31547
000
fusible cylindrique 20 A
1000 V DC, gPV
10 x 38
Plus
Trouver votre contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com