L'Entreprise
Innovations
Produits
The picture may show a similar product.
Référence 33534 000A
QUADRON 185Power
réglette sectionneur à fusible 160 A
Taille 00, à commutation tripolaire
version plate avec borne V 60-120 mm²
terminal body alu, pressure piece steel
pour jeux de barres 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
Système
185Power
Avantages produit
Self-closing inspection holes are available in the cover.
Cover can be locked when closed.
| Groupe de produits | 12 |
| Sous-groupe | 52 |
| Dimensions de l'emballage | 1 |
| EAN | 4021267335342 |
| ECLASS 14.0 | 27142108 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
| ETIM 8.0 | EC001046 |
| ETIM 10.0 | EC001046 |
Normes
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Approbations
IEC (CB) , CCC
Type: QU185-00 V-Clamp
EAC Type: NH
| for fuse links size: | NH 000, NH 00 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / HD 60269-2 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 12 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Details IEC | |
| Normes | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| Courant assigné (IEC): | 160 A |
| Tension assignée (IEC) CA: | 800 V |
| rated isolation voltage Ui AC: | 1000 V |
| Tension assignée de tenue aux chocs Uimp: | 8 kV |
| Catégorie d'emploi CA: | AC-22B (800 V / 63 A) |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 30 kA / 800 V (63 A) |
| 100 kA / 690 V | |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
| short-circuit strength when protected by fuses: | 100 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 14,7 W.
(The power dissipation at full load would be 23,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
Les valeurs suivantes ont été vérifiées par des tests sous certaines conditions. Veuillez demander ces conditions à Wöhner avant de concevoir votre armoire. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC-20B max. voltage between the fuses: 1000 V visible information required: Do not switch under load. |
| Les unités de commutation à fusibles conformes à la norme IEC 60947-3 ne peuvent fonctionner au-delà de la tension de service nominale que si elles sont utilisées comme sectionneurs à fusible sans fonction de commutation de charge et cela jusqu'à la tension d'isolement assignée et sont marquées en conséquence. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -40°C |
| Degree of protection IP20 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Charactéristiques mécaniques | |
| L x H x P: | 50 x 670 x 147 |
| Poids: | 218,2 kg/100 |
| pour jeux de barres: | 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10 |
| CT can be integrated in the device: | nein |
| front degree of protection: | IP20 |
| Points de raccordement | |
| v-clamp | |
| min. cross-section: | 16 mm² |
| re: | 16 - 95 mm² |
| rm: | 16 - 95 mm² |
| se: | 25 - 120 mm² |
| sm: | 25 - 120 mm² |
|
Suitable for aluminium conductors. the temperature of aluminium conductors must not exceed 80°C (see operating instructions) pre-treatment of aluminium conductors: see general technical information (under Downloads) |
|
| Charactéristiques des matériaux | |
| halogen-free: | No |
| Suitable for aluminium conductors. the temperature of aluminium conductors must not exceed 80°C (see operating instructions) pre-treatment of aluminium conductors: see general technical information (under Downloads) |
|
| Les unités de commutation à fusibles conformes à la norme IEC 60947-3 ne peuvent fonctionner au-delà de la tension de service nominale que si elles sont utilisées comme sectionneurs à fusible sans fonction de commutation de charge et cela jusqu'à la tension d'isolement assignée et sont marquées en conséquence. | |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 12 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33728
000A
adaptateur double
pour 2 réglettes taille NH 00
pour jeux de barres: 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
Plus
33739
000A
étrier de serrage
pour des jeux de barres sans caches de protection
taille 00
pour: QU185-00...
Plus
33765
000A
étrier de serrage CrossLink® IP20
pour des jeux de barres avec protection contre les contacts accidentels
taille 00
pour: QU185-00...
Plus
33557
000A
borne en V
corp de la borne en alu et pièce de pression en laiton
taille 00
pour Cu / Al 16 - 120 mm²
Plus
33563
000B
Kit de raccordement
with 1 V-clamp, without cover
terminal body alu, pressure piece brass
for Cu / Al 16 - 120 mm²
e.g. for drilled PE or N bars
Plus
33758
000A
obturateur latéral
pour caches frontaux
taille 00 - 3
Plus
33725
000A
cache bornes, version plate, raccordement en bas
pour 33704, 33705, 33719, 33724, 33773, 33774, 33775
taille 00
Plus
33113
000
pour les caches latéraux
pour caches frontaux
taille 00 - 3
Plus
37904
000A
connecteur à broches avec câble RJ12
3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
Nouveau
Plus
37907
000A
connecteur à broches avec câble RJ12
0.3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
Nouveau
Plus
37905
000A
connecteur à broches avec câble RJ12
1.5 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
Nouveau
Plus
37903
000A
connecteur à broches
pour le montage indépendant de câbles RJ12
Nouveau
Plus
37906
000A
connecteur à broches avec câble RJ12
0.6 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
Nouveau
Plus
37901
000A
Kit de raccordement
barrette de connexion à ressort avec 6 fils de 0,5 mm²
for internal wiring of CTs / measuring transformers
coming soon
Plus
33156
000
contact de signalisation
commutateur 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
Plus
33766
000A
support avec rail de montage
pour câblage TC
taille 00
Plus
33303
000A
Transformateur de mesure 100 A / 333 mV
taille CT3
classe 0,5
Plus
33305
000A
Transformateur de mesure 100 A / 333 mV
taille CT3
2,5 VA / classe 1
Plus
33290
000A
Transformateur de mesure 150 A / 333 mV
taille CT3
2,5 VA / classe 0,5
Plus
33291
000A
Transformateur de mesure 150 A / 333 mV
taille CT3
2,5 VA / classe 1
Plus
33741
000
transformateur de courant 80 A / 5 A
taille CT3
2,5 VA / classe 1
taille 00
Plus
33742
000
transformateur de courant 150 A / 5 A
taille CT3
2,5 VA / classe 1
taille 00
Plus
33744
000
transformateur de courant 150 A / 5 A
taille CT5
1,5 VA / classe 1
taille 1 - 3
Plus
33749
000
transformateur de courant 100 A / 5 A
taille CT3
1,5 VA / classe 0,5
taille 00
Plus
33751
000
transformateur de courant 150 A / 5 A
taille CT3
2,5 VA / classe 0,5
taille 00
Plus
33750
000
transformateur de courant 100 A / 5 A avec déclaration de conformité
taille CT3
1,5 VA / classe 0,5
taille 00
Plus
33752
000
transformateur de courant 150 A / 5 A avec déclaration de conformité
taille CT3
2,5 VA / classe 0,5
taille 00
Plus
Trouver votre contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com