Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 33336 000
CAPUS Panel
switch-disconnector 3-pole
screw M12, graphite-grey handle
800 A
for mounting plate
ERGON-800
Follower: 23006000AD
System
Panel
Advantages of the product
double-breaking main contacts,
visible separation sections,
user-independent switching,
assembly and connection material contained in scope of delivery
| Product group | 14 |
| Subgroup | 12 |
| pack size | 1 |
| EAN | 4021267333362 |
| ECLASS 14.0 | 27371403 |
| ETIM 5.0 | EC000216 |
| ETIM 8.0 | EC000216 |
| ETIM 10.0 | EC000216 |
Standards
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Approvals
IEC (CB)
type number: LTS-800
EAC Type: LTS
| Details IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| rated current (IEC): | 800 A |
| rated voltage (IEC) AC: | 500 V |
| rated isolation voltage Ui AC: | 1000 V |
| rated surge voltage Uimp : | 12 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-23B (500V) AC-22B (500V) AC-21B (500V) |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
| rated short-time withstand current Icw (1.0 s) max.: | 20 kA |
| rated making capacity: | 40 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 108.2 W.
(The power dissipation at full load would be 169.0 W.)
| Mechanical lifespan (switching operations) 2500 rated short-circuit making capacity 40kA |
|
| conv. therm. current in housing 800A, horizontal installation (adjacent poles) encapsulated 756 x 378 x 482mm 800A, vertical installation (poles beneath each other) encapsulated 600 x 600 x 400mm |
|
| Shock protection at front with terminal space cover IP40 |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 330 x 290 x 237 |
| weight: | 944.0 kg/100 |
| poles: | 3-pole |
| Mounting: | for mounting plate |
| degree of protection: | IP20 |
| Terminal points | |
| screw connection | |
| M12 | |
| Md min.: | 36.0 Nm |
| Md max.: | 44.0 Nm |
| lam. Cu width: | 24 - 50 mm |
| lam. Cu thickness: | 5 - 10 mm |
| Material properties | |
| halogen-free: | Yes |
|
When installing a cover, the switch-disconnector on the housing must not be closed, the safety instructions for the Emergency Stop switch must be observed. |
|
33165
000
clamp connector for Cu cables
150 - 300 mm²
for: QCB-NH2, LTS-F 400, LTS 630
More
33352
000
connection space cover
for covering all connections, dark grey
LTS-800, LTS-F 630
More
33346
000
door coupling rotary drive
graphite grey, without handle
with door interlock, for padlocks
for: LTS-800, LTS-F630
More
33347
000
pilot switch
1 n/c + 1 n/o, plug connectors 6.3 x 0.8
LTS, LTS-F
More
33381
000
extension shaft, 550 mm long
LTS-800, LTS-F 630
for: LTS-800, LTS-F630
More
23924
000AD
extension shaft, 300 mm long
for: S32 630 A - 3150 A
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com