Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 23005 000AD
CAPUS Panel
switch-disconnector 3-pole
screw M10, graphite-grey handle
630 A
for mounting plate
S32-630/3
System
Panel
| Product group | 14 |
| Subgroup | 09 |
| pack size | 1 |
| EAN | 4021267230050 |
| ECLASS 14.0 | 27371403 |
| ETIM 5.0 | EC000216 |
| ETIM 8.0 | EC000216 |
| ETIM 10.0 | EC000216 |
Standards
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Approvals
CCC
type number: CP-S32-630/3P
EAC Type: LTS
| size: | 3 |
| Details IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| rated current (IEC): | 630 A |
| rated voltage (IEC) AC: | 690 V |
| rated isolation voltage Ui AC: | 1000 V |
| rated surge voltage Uimp : | 12 kV |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 80kA (500V In 630A) |
| 80kA (690V In 630A) | |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
| rated short-time withstand current Icw (0.3 s) max.: | 30 kA |
| rated making capacity: | 63 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 36,1 W.
(The power dissipation at full load would be 56,4 W.)
| Gebrauchskategorien siehe Datenblatt (unter Downloads) |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 293 x 193 x 98 |
| weight: | 500,0 kg/100 |
| poles: | 3-pole |
| Mounting: | for mounting plate |
| degree of protection: | IP20 |
| Terminal points | |
| screw connection | |
| Material properties | |
| halogen-free: | Yes |
all poles switched at the same time
23928
000AD
connection terminal
2x 95 - 150 mm²
for: S32 630 A
More
23929
000AD
connection terminal
3x 50 - 95 mm²
for: S32 630 A
More
23917
000AD
connection space cover, top / bottom attachable
for covering all terminals at one side of the switch, transparent
for 3P, 3P+N, 4P
for: S32 630 A / 1000 A
More
23903
000AD
door coupling rotary drive
graphite grey, without handle
without door interlock
for: S32 630 A / 1000 A / 1250 A / 1600 A / 2500 A / 3150 A
More
23906
000AD
door coupling rotary drive
graphite grey, without handle
with door interlock, for padlocks
for: S32 630 A / 1000 A / 1250 A / 1600 A / 2500 A / 3150 A
More
23909
000AD
door coupling rotary drive
graphite grey, without handle
with door interlock, for padlocks
for: S32 630 A / 1000 A / 1250 A / 1600 A / 2500 A / 3150 A
More
23912
000AD
door coupling rotary drive
yellow-red, with handle
with door interlock, for padlocks
for: S32 630 A / 1000 A
More
23921
000AD
pilot switch
1 n/c + 1 n/o, plug connectors 6.3 x 0.8
for: S32 250 A / 400 A / 630 A / 1000 A / 1250 A / 1600 A / 2500 A / 3150 A
More
23924
000AD
extension shaft, 300 mm long
for: S32 630 A - 3150 A
More
33381
000
extension shaft, 550 mm long
LTS-800, LTS-F 630
for: LTS-800, LTS-F630
More
23956
000AD
CAPUS Panel
locking device for direct drive
for: S32-3, S32-4, S32-5
NEW
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com