Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 33529 000A
QUADRON 185Power
in-line fuse switch-disconnector 160 A
Size 00, 1-pole switchable
flat version with V-clamp 95 mm²
terminal body Al, pressure piece brass
for busbars 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
phase-out product
date of phase-out: 31.03.2026
System
185Power
Advantages of the product
Self-closing inspection holes are available in the cover.
Cover can be locked when closed.
| Product group | 12 |
| Subgroup | 42 |
| pack size | 1 |
| EAN | 4021267335298 |
| ECLASS 14.0 | 27142108 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
| ETIM 8.0 | EC001046 |
| ETIM 10.0 | EC001046 |
Standards
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Approvals
IEC (CB) , CCC
type number: QU185-00 V-Clamp
EAC Type: NH
| for fuse links size: | NH 000, NH 00 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / HD 60269-2 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 12 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Details IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| rated current (IEC): | 160 A |
| rated voltage (IEC) AC: | 800 V |
| rated isolation voltage Ui AC: | 1000 V |
| rated surge voltage Uimp : | 8 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-22B (800 V / 63 A) AC-21B (690 V / 125 A) AC-22B (500 V / 160 A) AC-23B (400 V / 160 A) |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 30 kA / 800 V (63 A) |
| 100 kA / 690 V | |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
| short-circuit strength when protected by fuses: | 100 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 14,7 W.
(The power dissipation at full load would be 23,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC-20B max. voltage between the fuses: 1000V visible information required: Do not switch under load. |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -40°C |
| Degree of protection IP20 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 50 x 670 x 147 |
| weight: | 211,4 kg/100 |
| for busbars: | 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10 |
| CT can be integrated in the device: | nein |
| front degree of protection: | IP20 |
| Terminal points | |
| v-clamp | |
| min. cross-section: | 16 mm² |
| max. cross-section: | 120 mm² |
| re: | 16 - 95 mm² |
| rm: | 16 - 95 mm² |
| se: | 25 - 120 mm² |
| sm: | 25 - 120 mm² |
|
Suitable for aluminium conductors. the temperature of aluminium conductors must not exceed 80°C (see operating instructions) pre-treatment of aluminium conductors: see general technical information (under Downloads) |
|
| Material properties | |
| halogen-free: | No |
| Suitable for aluminium conductors. the temperature of aluminium conductors must not exceed 80°C (see operating instructions) pre-treatment of aluminium conductors: see general technical information (under Downloads) |
|
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 12 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33728
000A
double adapter
for 2 devices size NH 00
for busbars: 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
More
33739
000A
terminal clamp
for busbar systems without system covers
size 00
for: QU185-00...
More
33765
000A
CrossLink® terminal clamp IP20
for busbar systems with touch-safe protection
size 00
for: QU185-00...
More
33556
000A
V-clamp
terminal body alu, pressure piece brass
size 00
für Cu / Al 16 - 120 mm²
stock sale
More
33563
000B
connection kit
with 1 V-clamp, without cover
terminal body alu, pressure piece brass
for Cu / Al 16 - 120 mm²
e.g. for drilled PE or N bars
More
33758
000A
lateral bearing strip
for front covers
size 00 - 3
More
33725
000A
terminal compartment cover, flat version, connection bottom
for 33704, 33705, 33719, 33724, 33773, 33774, 33775
size 00
More
33113
000
lateral cover support
for front covers
size 00 - 3
More
37904
000A
pin connector with RJ12 lead
3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
More
37907
000A
pin connector with RJ12 lead
0.3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
More
37905
000A
pin connector with RJ12 lead
1.5 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
More
37903
000A
pin connector
for independent assembly of RJ12 cables
NEW
More
37906
000A
pin connector with RJ12 lead
0.6 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
More
37901
000A
Connection kit
spring connector strip with 6 x 0.5 mm² leads
for internal wiring of CTs / measuring transformers
coming soon
More
33156
000
pilot switch
changeover 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
More
33766
000A
plug support with mounting rail
for CT wiring
size 00
More
33303
000A
measuring transformers 100 A / 333 mV
size CT3
class 0.5
More
33305
000A
measuring transformers 100 A / 333 mV
size CT3
2,5 VA / class 1
More
33290
000A
measuring transformers 150 A / 333 mV
size CT3
2.5 VA / class 0.5
More
33291
000A
measuring transformers 150 A / 333 mV
size CT3
2.5 VA / class 1
More
33741
000
current transformer 80 A / 5 A
size CT3
2,5 VA / class 1
size 00
More
33742
000
current transformer 150 A / 5 A
size CT3
2.5 VA / class 1
size 00
More
33744
000
current transformer 150 A / 5 A
size CT5
1.5 VA / class 1
size 1 - 3
More
33749
000
current transformer 100 A / 5 A
size CT3
1.5 VA / class 0.5
size 00
More
33751
000
current transformer 150 A / 5 A
size CT3
2.5 VA / class 0.5
size 00
More
33750
000
current transformer 100 A / 5 A, with decl. of conformity
size CT3
1.5 VA / class 0.5
size 00
More
33752
000
current transformer 150 A / 5 A, with decl. of conformity
size CT3
2.5 VA / class 0.5
size 00
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com