Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 37577 000A
QUADRON 185Power
in-line fuse switch-disconnector 250 A
size 1, 1-pole switchable
V-clamp 50-300 mm²
terminal body steel, pressure piece steel
prewired with 3x measuring transformers 250 A / 333 mV, accuracy class 1, with 6-pole plug connection from behind
for busbars 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
NEW
System
185Power
Advantages of the product
Self-closing inspection holes are available in the cover.
Cover can be locked when closed.
| Product group | 12 |
| Subgroup | 63 |
| pack size | 1 |
| EAN | 4021267375775 |
| ECLASS 14.0 | 27142108 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
| ETIM 8.0 | EC001046 |
| ETIM 10.0 | EC001046 |
Standards
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
type number: QU185-1 Pre-Assembled
| for fuse links size: | NH 1 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / HD 60269-2 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 23 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Details IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| rated current (IEC): | 250 A |
| rated voltage (IEC) AC: | 800 V |
| accuracy class (current): | 1 |
| rated isolation voltage Ui AC: | 1000 V |
| rated surge voltage Uimp : | 12 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-22B (800 V / 160 A) AC-22B (690 V / 250 A) AC-23B (400 V / 250 A) |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 80 kA / 800 V (160 A) |
| 100 kA / 690 V (250 A) | |
| 120 kA / 500 V (250 A) | |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
| short-circuit strength when protected by fuses: | 120 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 15.4 W.
(The power dissipation at full load would be 24.0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC-20B max. voltage between the fuses: 1000V visible information required: Do not switch under load. |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -40°C |
| Degree of protection IP20 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 100 x 687 x 189 |
| weight: | 536.0 kg/100 |
| poles: | 3-pole |
| for busbars: | 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10 |
| front degree of protection: | IP20 |
| degree of protection when open: | IP10 |
| Terminal points | |
| v-clamp | |
| min. cross-section: | 50 mm² |
| max. cross-section: | 300 mm² |
| re: | 70 - 185 mm² |
| rm: | 50 - 150 mm² |
| se: | 95 - 300 mm² |
| sm: | 70 - 240 mm² |
|
Suitable for aluminium conductors. the temperature of aluminium conductors must not exceed 80°C (see operating instructions) pre-treatment of aluminium conductors: see general technical information (under Downloads) |
|
| Material properties | |
| halogen-free: | Yes |
| Suitable for aluminium conductors. the temperature of aluminium conductors must not exceed 80°C (see operating instructions) pre-treatment of aluminium conductors: see general technical information (under Downloads) |
|
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
|
The terminal compartment cover 33733 is always needed for the connection at top and when using cable lugs. |
|
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 23 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33740
000A
terminal clamp
for busbar systems without protection modules
size 1 - 3
for: QU185-1..., QU185-2..., QU185-3..., CRL185-..., EQ185-A320-...
More
33738
000A
CrossLink® terminal clamp
for busbar systems with CrossLink® touch-safe protection
size 1 - 3
for: QU185-1..., QU185-2..., QU185-3..., CRL185-..., EQ185-A320-...
More
33561
000A
V-clamp
terminal body steel, pressure piece steel
size 1-3
for Cu / Al 50 - 300 mm²
More
33733
000A
terminal compartment cover
universal for NH-rails size 1 - 3 and connection rail 800 A
size 1- 3
More
33758
000A
lateral bearing strip
for front covers
size 00 - 3
More
33156
000
pilot switch
changeover 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com