Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 32110 000
EQUES 60Classic
busbar adapter 250 A
for Siemens 3VL3, connection to the system top
108 x 172
for Siemens 3VL3
Auslaufartikel; Follower: 32977000
System
60Classic
| Product group | 05 |
| Subgroup | 36 |
| pack size | 1 |
| EAN | 4021267321109 |
| ETIM 5.0 | EC001531 |
Standards
IEC 61439-1:2020
UL 508
Approvals
CSA , UL
type number: 60250.2
UL file: E123577, UL category (for USA): NMTR2 https://www.ul.com
UL file: E123577, UL category (for Canada): NMTR8 https://www.ul.com
CSA file: 110285, CSA class: 3211-37 https://directories.csa-international.org
CCC approval: no certification required
| Details IEC | |
| Standards | |
| IEC 61439-1:2020 |
| Electrical data IEC | |
| rated current (IEC): | 250 A |
| rated voltage (IEC) AC: | 690 V |
| rated isolation voltage Ui AC: | 800 V |
| rated surge voltage Uimp : | 6 kV |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 6.2 W.
(The power dissipation at full load would be 9.8 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| Details UL | |
| Standards | |
| UL 508 |
| Electrical data UL | |
| rated current (UL): | 250 A |
| rated voltage (UL) AC: | 600 V |
| rated frequency (UL): | 50 / 60 Hz |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 108 x 172 x 26 |
| weight: | 66.0 kg/100 |
| poles: | 3-pole |
| There must be a clearance of at least 10 mm above the article to remove it from the busbar system. | |
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com