Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 03668 000
neutral conductor 160 A, disconnectable
clamp on both sides
120 mm long
for mounting plate
System
Panel
| Product group | 10 |
| Subgroup | 65 |
| pack size | 10 |
| EAN | 4021267036683 |
| ECLASS 14.0 | 27141190 |
| ETIM 5.0 | EC002498 |
| ETIM 8.0 | EC002498 |
| ETIM 10.0 | EC002498 |
Standards
IEC 61439-1:2020
EAC Type: AC-P
CCC approval: no certification required
| Details IEC | |
| Standards | |
| IEC 61439-1:2020 |
| Electrical data IEC | |
| rated current (IEC): | 160 A |
| rated voltage (IEC) AC: | 690 V |
| rated voltage (IEC) DC: | 440 V |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 1.9 W.
(The power dissipation at full load would be 2.9 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| max. permitted voltage (IEC) AC: | 800 V |
| max. permitted voltage (IEC) DC: | 800 V |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 35 x 120 x 28 |
| weight: | 19.2 kg/100 |
| poles: | 1-pole |
| Mounting: | for mounting plate |
external connection 3 Nm
internal connection M 10 / 10 - 12 Nm
| Terminal points | |
| Md min.: | 2.4 Nm |
| Md max.: | 3.6 Nm |
| Material properties | |
| halogen-free: | Yes |
| The insulation performance of the article depends on the installation conditions. | |
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com