Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 33336 000
CAPUS Panel
odpojovač 3-pólový
šroub M12, černošedá rukojeť
800 A
for mounting plate
ERGON-800
stock sale
date of phase-out: 30.06.2026
Follower: 23006000AD
System
Panel
Advantages of the product
double-breaking main contacts,
visible separation sections,
user-independent switching,
assembly and connection material contained in scope of delivery
| Produktová skupina | 14 |
| Podskupina | 12 |
| velikost balení | 1 |
| EAN | 4021267333362 |
| ECLASS 14.0 | 27371403 |
| ETIM 5.0 | EC000216 |
| ETIM 8.0 | EC000216 |
| ETIM 10.0 | EC000216 |
Standardy
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Schválení dle norem
IEC (CB)
typové číslo: LTS-800
EAC Type: LTS
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Elektrické údaje IEC | |
| Jmenovitý proud (IEC): | 800 A |
| jmenovité napětí (IEC) AC: | 500 V |
| jmenovité izolační napětí Ui AC: | 1000 V |
| jmenovité přepětí Uimp : | 12 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-23B (500V) AC-22B (500V) AC-21B (500V) |
| schváleno s pojistkovými vložkami dané třídy: | gG |
| jmenovitá krátkodobá výdrž proudu I cw (1,0 s) max.: | 20 kA |
| jmenovitá výrobní kapacita: | 40 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 108,2 W.
(The power dissipation at full load would be 169,0 W.)
| Mechanical lifespan (switching operations) 2500 rated short-circuit making capacity 40kA |
|
| conv. therm. current in housing 800A, horizontal installation (adjacent poles) encapsulated 756 x 378 x 482mm 800A, vertical installation (poles beneath each other) encapsulated 600 x 600 x 400mm |
|
| Shock protection at front with terminal space cover IP40 |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 330 x 290 x 237 |
| hmotnost: | 944,0 kg/100 |
| póly: | 3-pólový |
| Mounting: | for mounting plate |
| stupeň ochrany: | IP20 |
| Terminal points | |
| screw connection | |
| M12 | |
| Md min.: | 36,0 Nm |
| Md max.: | 44,0 Nm |
| lam. Cu width: | 24 - 50 mm |
| lam. Cu thickness: | 5 - 10 mm |
| Vlastnosti materiálu | |
| halogen-free: | Yes |
|
When installing a cover, the switch-disconnector on the housing must not be closed, the safety instructions for the Emergency Stop switch must be observed. |
|
33165
000
třmenová svorka pro měděné vodiče
150 - 300 mm²
pro: QCB-NH2, LTS-F 400, LTS 630
Více
33352
000
kryt připojovacího prostoru
k zakrytí připojovacího prostoru, černošedá
LTS-800, LTS-F 630
Více
33346
000
otočná rukojeť pro montáž na dveře
grafitově šedá, bez rukojetí
s blokováním dveří, pro visací zámky
pro: LTS-800, LTS-F630
Více
33347
000
spínač
1 NC + 1 NO, ploché konektory 6,3 x 0,8
LTS, LTS-F
Více
33381
000
prodlužovací ovladací hřídel délka 550 mm
LTS-800, LTS-F 630
pro: LTS-800, LTS-F630
Více
23924
000AD
prodlužovací ovladací hřídel délka 300 mm
pro: S32 630 A - 3150 A
Více
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com