Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 37700 000A
QUADRON 185Power
in-line fuse switch-disconnector 160 A
Size 00, 3-pole switchable
high version with screw M8
prewired with 3x measuring transformers 150 A / 333 mV, accuracy class 0.5, with 6-pole plug connection from behind
for busbars 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
NEW
System
185Power
Advantages of the product
Self-closing inspection holes are available in the cover.
Cover can be locked when closed.
| Product group | 12 |
| Subgroup | 62 |
| pack size | 1 |
| EAN | 4021267377007 |
| ECLASS 14.0 | 27142108 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
| ETIM 8.0 | EC001046 |
| ETIM 10.0 | EC001046 |
Standards
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
type number: QU185-00 Pre-Assembled
| for fuse links size: | NH 000, NH 00 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / HD 60269-2 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 12 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Details IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| rated current (IEC): | 150 A |
| rated voltage (IEC) AC: | 800 V |
| accuracy class (current): | 0.5 |
| rated isolation voltage Ui AC: | 1000 V |
| rated surge voltage Uimp : | 8 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-22B (800 V / 63 A) |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 30 kA / 800 V (63 A) |
| 100 kA / 690 V | |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
| short-circuit strength when protected by fuses: | 100 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 17,9 W.
(The power dissipation at full load would be 28,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC-20B max. voltage between the fuses: 1000V visible information required: Do not switch under load. |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -40°C |
| Degree of protection IP20 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 50 x 687 x 189 |
| weight: | 304,0 kg/100 |
| poles: | 3-pole |
| for busbars: | 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10 |
| front degree of protection: | IP20 |
| degree of protection when open: | IP10 |
| Terminal points | |
| screw connection | |
| M8 | |
| Material properties | |
| halogen-free: | Yes |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 12 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33739
000A
terminal clamp
for busbar systems without system covers
size 00
for: QU185-00...
More
33765
000A
CrossLink® terminal clamp IP20
for busbar systems with touch-safe protection
size 00
for: QU185-00...
More
33734
000A
wedge clamp terminal
for Cu 10 - 95 mm²
size 00
for: Cu 10 - 95 mm²
More
33732
000A
terminal compartment cover, high version, connection bottom
for 33700, 33715, 33720, 33770, 33771, 33772 and QUADRON®185Power Speed size 00
size 00
More
33726
000A
terminal compartment cover, high version, connection top
for 33700, 33715, 33720, 33770, 33771, 33772
size 00
More
33113
000
lateral cover support
for front covers
size 00 - 3
More
33758
000A
lateral bearing strip
for front covers
size 00 - 3
More
37903
000A
pin connector
for independent assembly of RJ12 cables
NEW
More
37907
000A
pin connector with RJ12 lead
0.3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
More
37906
000A
pin connector with RJ12 lead
0.6 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
More
37905
000A
pin connector with RJ12 lead
1.5 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
More
37904
000A
pin connector with RJ12 lead
3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
More
33156
000
pilot switch
changeover 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com