Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 33288 000
pojistková odpínací lišta 400 A
šroub M10, s monitoringem pojistek
velikost 2
no longer available
Advantages of the product
Self-closing inspection holes are available in the cover.
Strips are equipped with arc chambers.
Cover can be locked in closed condition.
Electronic fuse monitoring:
operating current principle, optionally with latching properties (latches without bridge X1-X2)
device display:
green LED = intact fuses
red LED = fuse tripped, cover position up
| Produktová skupina | 12 |
| Podskupina | 54 |
| velikost balení | 1 |
| EAN | 4021267332884 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
Standardy
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Schválení dle norem
IEC (CB) , CCC
typové číslo: SLS2
CCC certificate: 2004010302117259
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 34 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| velikost: | NH 2 |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Elektrické údaje IEC | |
| Jmenovitý proud (IEC): | 400 A |
| jmenovité napětí (IEC) AC: | 690 V |
| jmenovité izolační napětí Ui AC: | 1000 V |
| jmenovité přepětí Uimp : | 4 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-23 B (400V) |
| kond. zkratový proud s pojistkami (AC): | 100 kA / 690 V |
| schváleno s pojistkovými vložkami dané třídy: | gG |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 42,9 W.
(The power dissipation at full load would be 67,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| Electronic fuse monitoring: nominal voltage: 3AC 400V nominal frequency: 50...40Hz switch contact: 2 changeover switches, max. AC 250V, AC15 closer 3A, opener 1A rated surge voltage: 4kV pollution degree: 2 |
|
| Degree of protection IP30 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 99 x 908 x 195 |
| hmotnost: | 650,0 kg/100 |
Conductor connection, fuse monitoring:
2 x 2.5mm² solid DIN 46 288 or
2 x 1.5mm² braid with ferrule
DIN 46 228-1/-2/-3
| Terminal points | |
| screw connection | |
| M10 | |
| Md min.: | 30,0 Nm |
| Md max.: | 35,0 Nm |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 34 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33164
000
třmenová svorka pro měděné vodiče
120 - 240 mm²
pro: QCB-NH2, LTS-F 400, LTS 630
Více
33167
000
prizmová svorka jednoduchá pro vodiče Cu
50 - 240 mm²
Více
33271
000
prodloužení pro 2 kabelové oka
velikost 1 - 2
Více
33113
000
boční krycí podpěra
pro přední kryt
velikost 00 - 3
Více
33156
000
spínač
NO/NC 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
Více
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com