Innovazioni
Prodotti
The picture may show a similar product.
Cod.art.: 33515 000
QUADRON Panel Speed
Sezionatore sottocarico per fusibili NH, 3p
vite M10, per manovra rinviata
Gr. NH 1
double-breaking
operator independent switching (snap-action mechanism)
for mounting plate
Montaggio
Panel
Vantaggi prodotto
With spring-controlled switch mechanism for frequent switching as per utilisation category "A"
FLAG indicator shows the switch setting
Fuses can be changed safely and without tools thanks to double-breaking main contacts
Additional visible separating section by removing the cover incl. fuses
Can be used as mains disconnector as per IEC / EN 60204-1 (main switch)
Also as an Emergency Off switch in combination with the red-yellow door coupling twist handle
Switches can be installed 90° left/right horizontal, always with the same switch lug position
| gruppo di prodotto | 15 |
| sottogruppo prodotto | 06 |
| pz/ conf. | 1 |
| EAN | 4021267335151 |
| ECLASS 14.0 | 27371401 |
| ETIM 5.0 | EC001040 |
| ETIM 8.0 | EC001040 |
| ETIM 10.0 | EC001040 |
Norme
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Omologazioni
IEC (CB) , VDE , DNV GL
type no.: QCS-NH1
EAC Type: NH
| per fusibili di grandezza: | NH 1 |
| fusibile secondo norma: | IEC / HD 60269-2 |
| potenza diss. max. ammissibile del fusibile inserito: | 23 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Details IEC | |
| Norme | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| corrente nominale (IEC): | 250 A |
| tensione nominale (IEC) AC: | 690 V |
| tensione nominale di isolamento Ui AC: | 800 V |
| tensione di picco Uimp: | 8 kV |
| Categoria d'impiego AC: | AC-23B (690V, 250A) AC-23A (500V, 250A) AC-22A (690V, 250A) |
| corrente nom. di cto cto condizionata da fusibili (AC): | 50 kA / 690V |
| secondo prove fatte con fusibili di caratteristica: | gG |
| Supplementary data IEC | |
|
I seguenti valori sono stati rilevati tramite prove con determinate condizioni. Prima di progettare vostro impianto chiedere a Wöhner suddette condizioni. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC specifications: 2 current paths (L1,L3) in series DC-21B (100 V / 200 A) |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| Fuses gL/gG, size 1, 690V/250A for fuse links IEC 60269-2 / DIN VDE 0636-2 size 1 up to 23W power dissipation | |
| Special operating conditions corresponding to IEC / EN 61439-1 may yield to foulty activations of pilot switches and fuse monitors. The operating conditions have to be considered for the analysis of status signals. | |
| When several devices are used side-by-side in continuous operation, the rated load factor specified in VDE 0660 Part 500 / EN 60 439-1, Table 1, must be observed. | |
| System component: degree of protection IP20 at front as per DIN EN 60529, dependent upon installation in the connection area; shock protection to DIN EN 50274 |
| Valori meccanici | |
| L x A x P: | 184 x 314 x 191 |
| peso: | 528,0 kg/100 |
| Poli: | 3 poli |
| Mounting: | for mounting plate |
| Connessioni | |
| screw connection | |
| M10 | |
| screw drive: | SW16 |
| Md min.: | 30,0 Nm |
| Md max.: | 35,0 Nm |
| Proprietà materiali | |
| halogen-free: | Yes |
|
Device delivered without fuses |
|
| potenza diss. max. ammissibile del fusibile inserito: | 23 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33145
000
morsetto a prisma, doppio
2x 35 - 70 mm²
per: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Di Più
33163
000
connessione a brida per cavi Cu
70 - 150 mm²
per: QCB-NH2, LTS-F 400, LTS 630
Di Più
33166
000
morsetto a prisma, per cavi Cu
35 - 150 mm²
QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
per: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Di Più
33909
000
morsetto a gabbia
35 - 150 mm²
QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
per: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Di Più
33142
000
copertura per capicorda, innestabile in alto / basso
per: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Di Più
33908
000
microswitch di segnalazione posizione maniglia
contatto di commutazione 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
per: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Di Più
33910
000
mecc. manovra rinviata
nero, con maniglia
mecc. bloccoporta escludibile, attivabile
per: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Di Più
33911
000
mecc. manovra rinviata
giallo-rosso, con maniglia
mecc. bloccoporta escludibile, attivabile
per: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Di Più
33912
000
prolunga albero 290 mm
per: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320, CP-PV
Di Più
33913
000
prolunga albero 490 mm
per: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320, CP-PV
Di Più
Trova il tuo contatto
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com