L'Entreprise
Innovations
Produits
The picture may show a similar product.
Référence 33515 000
QUADRON Panel Speed
sectionneur avec fusibles à 3 pôles
vis M10, pour poignée rotative de couplage de porte
taille 1
double-breaking
operator independent switching (snap-action mechanism)
for mounting plate
Système
Panel
Avantages produit
With spring-controlled switch mechanism for frequent switching as per utilisation category "A"
FLAG indicator shows the switch setting
Fuses can be changed safely and without tools thanks to double-breaking main contacts
Additional visible separating section by removing the cover incl. fuses
Can be used as mains disconnector as per IEC / EN 60204-1 (main switch)
Also as an Emergency Off switch in combination with the red-yellow door coupling twist handle
Switches can be installed 90° left/right horizontal, always with the same switch lug position
| Groupe de produits | 15 |
| Sous-groupe | 06 |
| Dimensions de l'emballage | 1 |
| EAN | 4021267335151 |
| ECLASS 14.0 | 27371401 |
| ETIM 5.0 | EC001040 |
| ETIM 8.0 | EC001040 |
| ETIM 10.0 | EC001040 |
Normes
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Approbations
IEC (CB) , VDE , DNV GL
Type: QCS-NH1
EAC Type: NH
| for fuse links size: | NH 1 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / HD 60269-2 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 23 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Details IEC | |
| Normes | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| Courant assigné (IEC): | 250 A |
| Tension assignée (IEC) CA: | 690 V |
| rated isolation voltage Ui AC: | 800 V |
| Tension assignée de tenue aux chocs Uimp: | 8 kV |
| Catégorie d'emploi CA: | AC-23B (690V, 250A) AC-23A (500V, 250A) AC-22A (690V, 250A) |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 50 kA / 690V |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
| Supplementary data IEC | |
|
Les valeurs suivantes ont été vérifiées par des tests sous certaines conditions. Veuillez demander ces conditions à Wöhner avant de concevoir votre armoire. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC specifications: 2 current paths (L1,L3) in series DC-21B (100 V / 200 A) |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| Fuses gL/gG, size 1, 690V/250A for fuse links IEC 60269-2 / DIN VDE 0636-2 size 1 up to 23W power dissipation | |
| Special operating conditions corresponding to IEC / EN 61439-1 may yield to foulty activations of pilot switches and fuse monitors. The operating conditions have to be considered for the analysis of status signals. | |
| When several devices are used side-by-side in continuous operation, the rated load factor specified in VDE 0660 Part 500 / EN 60 439-1, Table 1, must be observed. | |
| System component: degree of protection IP20 at front as per DIN EN 60529, dependent upon installation in the connection area; shock protection to DIN EN 50274 |
| Charactéristiques mécaniques | |
| L x H x P: | 184 x 314 x 191 |
| Poids: | 528,0 kg/100 |
| Pôles: | 3 pôles |
| Mounting: | for mounting plate |
| Points de raccordement | |
| screw connection | |
| M10 | |
| screw drive: | SW16 |
| Md min.: | 30,0 Nm |
| Md max.: | 35,0 Nm |
| Charactéristiques des matériaux | |
| halogen-free: | Yes |
|
Device delivered without fuses |
|
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 23 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33145
000
borne prisme, double, pour câbles Cu
2x 35 - 70 mm²
pour: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Plus
33163
000
borne à étrier pour câbles Cu
70 - 150 mm²
pour: QCB-NH2, LTS-F 400, LTS 630
Plus
33166
000
borne prisme, simple, pour câbles Cu
35 - 150 mm²
QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
pour: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Plus
33909
000
borne à cage pour câbles Cu
35 - 150 mm²
QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
pour: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Plus
33142
000
cache pour cosses, raccordement en haut et en bas
pour: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Plus
33908
000
contact de signalisation pour surveiller l'état de l'interrupteur
commutateur 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
pour: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Plus
33910
000
mécanisme rotatif pour porte
noire, avec poignée
verrouillage de porte possible, cadenassable
pour: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Plus
33911
000
mécanisme rotatif pour porte
jaune-rouge, avec poignée
verrouillage de porte possible, cadenassable
pour: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Plus
33912
000
axe de prolongement, longueur 290 mm
pour: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320, CP-PV
Plus
33913
000
axe de prolongement, longueur 490 mm
pour: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320, CP-PV
Plus
Trouver votre contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com