Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 01603 000
universal busbar support
3-pole with internal screw holes
for busbars 12, 20, 30 x 5, 10
System
60Classic
Advantages of the product
With internal screw holes
can also be used as centre support
| Product group | 06 |
| Subgroup | 09 |
| pack size | 10 |
| EAN | 4021267016036 |
| ECLASS 14.0 | 27400607 |
| ETIM 5.0 | EC001166 |
| ETIM 8.0 | EC001166 |
| ETIM 10.0 | EC001166 |
Standards
IEC 61439-1:2020
type number: S605
EAC Type: SB
CCC approval: no certification required
| Details IEC | |
| Standards | |
| IEC 61439-1:2020 |
| Electrical data IEC | |
| rated voltage (IEC) AC: | 690 V |
| rated frequency (IEC): | 50 / 60 Hz |
| rated isolation voltage Ui AC: | 1000 V |
| rated surge voltage Uimp : | 8 kV |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 0.0 W.
(The power dissipation at full load would be 0.0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| max. permitted voltage (IEC) DC: | 1500 V |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| short-circuit capacity IEC / EN : Ipk max. = 80 kA (busbar 30x10, 2 busbar supports in 250 mm distance) |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 15 x 179 x 45 |
| weight: | 10.0 kg/100 |
| poles: | 3-pole |
| for busbars: | 12, 20, 30 x 5, 10 |
| Material properties | |
| halogen-free: | Yes |
| The insulation performance of the article depends on the installation conditions. | |
|
Torque for the screws of the busbar support Md = 4Nm |
|
01573
000
end cover
for busbar supports 01484, 01495, 01500, 01508 and 01603
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com