Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 33194 000
QUADRON 60Classic
NH pojistkový odpínač velikost 1, 250 A, montáž na sběrnici, připojení horní / spodní
šroub M10
vhodný pro systém s 5 pólovými přípojnicemi
pro přípojnici 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 a profilové přípojnice
no longer available
System
60Classic
Advantages of the product
Self-closing inspection holes are available in the cover.
| Produktová skupina | 09 |
| Podskupina | 27 |
| velikost balení | 1 |
| EAN | 4021267331948 |
| ETIM 5.0 | EC001040 |
Standardy
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Schválení dle norem
IEC (CB)
| pro velikost pojistek: | NH 1 |
| pojistková vložka podle na standardu: | IEC / HD 60269-2 |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 23 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Elektrické údaje IEC | |
| Jmenovitý proud (IEC): | 250 A |
| jmenovité napětí (IEC) AC: | 690 V |
| jmenovité napětí (IEC) DC: | 440 V |
| jmenovité izolační napětí Ui AC: | 800 V |
| jmenovité izolační napětí Ui DC: | 500 V |
| jmenovité přepětí Uimp : | 6 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-22B (400 V) AC-23B (400 V / 160 A) AC-21B (690 V) |
| Utilisation category DC (IEC 60947-3) : | DC specifications: 2 current paths (L1,L3) in series DC-20B (440 V) DC-20B (1000V) at pollution degree 2 visible information required if used at more than 440V DC: do not switch under load |
| kond. zkratový proud s pojistkami (AC): | 80 kA / 690 V |
| schváleno s pojistkovými vložkami dané třídy: | gG |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 16,6 W.
(The power dissipation at full load would be 26,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| max. povolené napětí (IEC) DC: | 800 V |
| further utilisation category AC (IEC 60947-3): | AC-20B (1000V) at pollution degree 2 visible information required if used at more than 690V AC: do not switch under load |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| Entsprechend den angegeben AC- und DC- Schalteigenschaften und unter Berücksichtigung der Überlastbedingungen, sind gewisse Abstände zu geerdeten Metallteilen einzuhalten. Nähere Informationen auf Anfrage. Bei Verwendung als Trennschalter ist die Einhaltung der Abstände nicht erforderlich. |
|
| Degree of protection IP30 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 184 x 220 x 129 |
| hmotnost: | 357,0 kg/100 |
| póly: | 3-pólový |
| pro přípojnici: | 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 a profilové přípojnice |
| čelní stupeň ochrany: | IP30 |
| Terminal points | |
| screw connection | |
| M10 | |
| screw drive: | SW16 |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 23 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33145
000
prizmová svorka dvojitá pro měděné vodiče
2x 35 - 70 mm²
pro: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Více
33163
000
třmenová svorka pro měděné vodiče
70 - 150 mm²
pro: QCB-NH2, LTS-F 400, LTS 630
Více
33166
000
prizmová svorka jednoduchá pro vodiče Cu
35 - 150 mm²
QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
pro: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Více
33142
000
kryt pro kabelová oka, připojitelný shora / zdola
pro: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Více
33152
000
rám jednoduchý
215 x 330
velikost 1
Více
33155
000
bariéra pro rukojeť
pro odpojovač pojistek NH velikosti 1-3
kryt zadní strany víka odpínače
Více
33917
000
spínač
NO/NC 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
QUADRON®60Classic, QUADRON®Panel velikost 1
Více
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com