Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 31273 000A
AMBUS Panel
držák válcových pojistek
10 x 38 / 1P/N
32 A / 690 V, N integrován
N pól na levé straně
for mounting rail
System
Panel
Advantages of the product
large clamping range
holder for label
| Produktová skupina | 17 |
| Podskupina | 06 |
| velikost balení | 12 |
| EAN | 4021267312732 |
| ECLASS 14.0 | 27142190 |
| ETIM 5.0 | EC002705 |
| ETIM 8.0 | EC002705 |
| ETIM 10.0 | EC002705 |
Standardy
IEC 60269-1:2006
IEC 60269-3:2010
Schválení dle norem
CCC
typové číslo: AES10x38I
EAC Type: AES
CCC certificate: 21107317576
| pro velikost pojistek: | 10x38 |
| pojistková vložka podle na standardu: | IEC / HD 60269-2 |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 3 W |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60269-1:2006 IEC 60269-3:2010 |
| Elektrické údaje IEC | |
| Jmenovitý proud (IEC): | 32 A |
| jmenovité napětí (IEC) AC: | 690 V |
| jmenovité izolační napětí Ui AC: | 690 V |
| jmenovité přepětí Uimp : | 4 kV |
| kond. zkratový proud s pojistkami (AC): | 100 kA / 400 V (32A) |
| 100 kA / 500 V (25A) | |
| schváleno s pojistkovými vložkami dané třídy: | gG |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 0,6 W.
(The power dissipation at full load would be 0,9 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| max. povolené napětí (IEC) AC: | 725 V |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| for fuse links as per IEC / EN 60269-2 with permitted rated power dissipations up to max. 3W for gG/gL up to max. 1.2W for aM |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 18 x 81 x 58 |
| hmotnost: | 9,0 kg/100 |
| póly: | 1-pólový+N |
| Mounting: | for mounting rail |
| stupeň ochrany: | IP20 |
| čelní stupeň ochrany: | IP20 |
| Terminal points | |
| cage clamp connection | |
| min. cross-section: | 1,5 mm² |
| max. cross-section: | 10 mm² |
| Md min.: | 0,8 Nm |
| Md max.: | 1,2 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| Vlastnosti materiálu | |
| halogen-free: | Yes |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 3 W |
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com