Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 33421 000
QUADRON 60Classic
držák pojistek montáž na přípojnici Class J, připojení horní / spodní
pro pojistky Class J 1 - 30 A (21x57)
3P, s rámovou svorkou
připojení shora nebo zdola
pro přípojnici 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 a profilové přípojnice
System
60Classic
Advantages of the product
the product is based on the UL approval in category IZLT2 also listed in category NMTR (file E123577)
CrossLink® adapter technology
Fast and safe conversion of the connection for top or bottom; the parts under voltage remain shock protected
Simple and safe clicking into place and making contact
Safe connection through shock protection split into two
Busbar supports for flat busbars can be mounted above each other
| Produktová skupina | 16 |
| Podskupina | 21 |
| velikost balení | 1 |
| EAN | 4021267334215 |
| ECLASS 14.0 | 27142190 |
| ETIM 5.0 | EC002705 |
| ETIM 8.0 | EC002705 |
| ETIM 10.0 | EC002705 |
Standardy
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014
IEC 60269-2:2013 + A1:2016, Fuse system H
UL 4248-8
UL 4248-1
Schválení dle norem
UL
for UL feeder circuits >250V
typové číslo: QCC-ClassJ30A
EAC Type: AJC
UL file: E230163, UL category (for USA): IZLT2 https://www.ul.com
UL file 2: E123577, UL category+ (for USA): NMTR https://www.ul.com
UL file: E230163, UL category (for Canada): IZLT8 https://www.ul.com
UL file 2: E123577, UL category+ (for Canada): NMTR7 https://www.ul.com
| pro velikost pojistek: | Class J 30 A |
| pojistková vložka podle na standardu: | UL 248-8 |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 5 W |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014 IEC 60269-2:2013 + A1:2016, Fuse system H |
Elektrické údaje
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 1,3 W.
(The power dissipation at full load would be 2,1 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| System component: degree of protection IP30 at front as per DIN EN 60529, degree of protection near terminal depends on installation adapter module: front side degree of protection IP20 as per DIN EN 60529 (finger-safe) |
| Detaily UL | |
| Standardy | |
|
UL 4248-8
UL 4248-1 |
| for UL feeder circuits >250V | |
| suitable for field-installed conductors |
| Elektrické údaje UL | |
| jmenovitý proud (UL): | 30 A |
| jmenovité napětí (UL) AC: | 600 V |
| jmenovitá frekvence (UL): | 50 / 60 Hz |
| jmenovité napětí (UL) DC: | 600 V |
| for wires UL: | Cu 75°C |
| SCCR: | 200 kA |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 106 x 200 x 135 |
| hmotnost: | 138,0 kg/100 |
| póly: | 3-pólový |
| pro přípojnici: | 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 a profilové přípojnice |
Busbar connector: externally tensioned contacting, convenient click mechanism, simple conversion of the combination bases from 5 to 10mm-thick busbars
| Terminal points | |
| cage clamp connection | |
| screw drive: | S4 |
| wire stripping: | 20 mm |
| Md min.: | 5,0 Nm |
| Md max.: | 5,0 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| min. cross-section UL: | AWG 14 |
| max. cross-section UL: | AWG 2/0 |
| točivý moment (UL): | 45 lb-in |
| for wires UL: | Cu 75°C |
|
suitable conductors: |
|
| Vlastnosti materiálu | |
| halogen-free: | No |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 5 W |
| for UL feeder circuits >250V | |
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com