Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 03289 000
QUADRON Panel
NH pojistkový spodek 250 A, montáž na panel, pro PV
přívod šroub M10, výstupní svorky přípojnice 2x 30 x 10
velikost 1XL / 1P, s ochranou proti nebezpečnému dotyku
for mounting plate
stock sale
date of phase-out: 31.12.2025
System
Panel
Advantages of the product
For one or two internal busbars 30x10mm.
Busbar fully shock protected by the contact cover.
The shock protection is split into 2.
| Produktová skupina | 10 |
| Podskupina | 07 |
| velikost balení | 3 |
| EAN | 4021267032890 |
| ECLASS 14.0 | 27142106 |
| ETIM 5.0 | EC000067 |
| ETIM 8.0 | EC000067 |
| ETIM 10.0 | EC000067 |
Standardy
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014
IEC 60269-2:2013 + A1:2016
UL 4248-1
UL 4248-19
Schválení dle norem
UL
typové číslo: PVH-NH1XL-30
UL file: E342576, UL category (for USA): IZMR2 https://www.ul.com
| pojistková vložka podle na standardu: | IEC / EN 60269-6 |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014 IEC 60269-2:2013 + A1:2016 |
| Elektrické údaje IEC | |
| Jmenovitý proud (IEC): | 250 A |
| jmenovité napětí (IEC) AC: | 1000 V |
| jmenovité napětí (IEC) DC: | 1500 V |
| jmenovité přepětí Uimp : | 6 kV |
| zkratová odolnost při ochraně pojistkami: | 50 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 3,5 W.
(The power dissipation at full load would be 5,5 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| for fuse links IEC 60269-6 |
| Detaily UL | |
| Standardy | |
|
UL 4248-1
UL 4248-19 |
| Elektrické údaje UL | |
| jmenovitý proud (UL): | 250 A |
| jmenovité napětí (UL) DC: | 1500 V |
| for wires UL: | Cu 90°C |
| SCCR: | 15 kA |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 60 x 266 x 102 |
| hmotnost: | 58,0 kg/100 |
| póly: | 1-pólový |
| Mounting: | for mounting plate |
| Terminal points | |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| for wires UL: | Cu 90°C |
| Vlastnosti materiálu | |
| halogen-free: | Yes |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| The insulation performance of the article depends on the installation conditions. | |
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com