The picture may show a similar product.
订货号 33894 000A
CAPUS Panel
转换开关,3 极
框端子 16 - 50 mm² / AWG 6 - 1,墨灰色手柄
100 A
for mounting plate or mounting rail
不再供货
date of phase-out: 19.01.2026
系统
Panel
产品优势
lockable in 0-position with a padlock (max. 5 mm diameter)
| 产品组 | 14 |
分组 |
32 |
| 包装件数 | 1 |
| EAN | 4021267338947 |
| ETIM 5.0 | EC000216 |
标准
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
UL 508
认证许可
UL
型号: CO-SD2-3-100
EAC Type: SD
UL 文件: E506215, UL 类别 (适用美国) : NLRV https://www.ul.com
UL 文件: E506215, UL 类别 (适用加拿大) : NLRV7 https://www.ul.com
| Details IEC | |
| 标准 | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| 端部供电(IEC): | 100 A |
| 额定电压(IEC)AC: | 690 V |
| rated frequency (IEC): | 50 / 60 Hz |
| rated isolation voltage Ui AC: | 800 V |
| 额定冲击耐受电压 Uimp: | 8 kV |
| 使用等级 AC (IEC 60947-3): | AC-23 A (690 V / 63 A) AC-23 A (415 V / 100 A) AC-22 A (690 V / 100 A) AC-21 A (690 V / 100 A) |
| 带熔断器时的条件额定短路电流: | 10 kA |
| 带熔断器测定的工作等级: | gG |
| rated short-time withstand current Icw (1.0 s) max.: | 1.5 kA |
| rated making capacity: | 3.5 kA |
功率输出:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 3.8 W.
(The power dissipation at full load would be 6.0 W.)
| Details UL | |
| 标准 | |
| UL 508 |
| Electrical data UL | |
| 额定电流 (UL): | 100 A |
| 额定电压 (UL) AC: | 600 V |
| rated frequency (UL): | 50 / 60 Hz |
| for wires UL: | Cu 75°C |
| SCCR protected max.: | 5 kA |
| 5 kA with fuse max. 80 A / 600 V AC |
| 机械数值 | |
| 宽 x 高 x 厚: | 104 x 100 x 80 |
| 重量: | 53.0 kg/100 |
| 极数: | 3 极 |
| Mounting: | for mounting plate or mounting rail |
| 防护等级: | IP20 |
| 连接端 | |
| cage clamp connection | |
| screw drive: | PZ2 |
| wire stripping: | 13 mm |
| min. cross-section: | 16 mm² |
| 最大横截面积: | 50 mm² |
| re: | 16 - 16 mm² |
| rm: | 16 - 50 mm² |
| f: | 16 - 50 mm² |
| Md min.: | 3.5 Nm |
| Md max.: | 3.5 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| 最小横截面积: | AWG 6 |
| max. cross-section UL: | AWG 1 |
| torque (UL): | 31 lb-in |
| for wires UL: | Cu 75°C |
all poles switched at the same time
| Not suitable for aluminium cables ! | |
获取联系人
跳转至联系页面
电话:+86 10 67870300
邮箱:info@woehner.com.cn
网站:woehner.com.cn