Innovazioni
Prodotti
The picture may show a similar product.
Cod.art.: 03199 000
QUADRON 60Classic
Base per fusibili NH 160 A
morsetti a gabbia
Gr. NH 00 / 3P
connessione cavi in alto o basso
per barre 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 e barre profilate
Montaggio
60Classic
Vantaggi prodotto
CrossLink® adapter technology
Fast and safe conversion of the connection for top or bottom
Simple and safe clicking into place and making contact
Safe connection through shock protection split into two
Busbar supports for flat busbars can be mounted above each other
| gruppo di prodotto | 10 |
| sottogruppo prodotto | 51 |
| pz/ conf. | 1 |
| EAN | 4021267031992 |
| ECLASS 14.0 | 27142106 |
| ETIM 5.0 | EC000067 |
| ETIM 8.0 | EC000067 |
| ETIM 10.0 | EC000067 |
Norme
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014
IEC 60269-2:2013 + A1:2016
Omologazioni
IEC (CB) , VDE , CCC
type no.: QCC-NH00
EAC Type: NH
CCC certificate: 2012010302581751
| per fusibili di grandezza: | NH 000, NH 00 |
| fusibile secondo norma: | IEC / HD 60269-2 |
| potenza diss. max. ammissibile del fusibile inserito: | 12 W |
| Details IEC | |
| Norme | |
|
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014 IEC 60269-2:2013 + A1:2016 |
| Electrical data IEC | |
| corrente nominale (IEC): | 160 A |
| tensione nominale (IEC) AC: | 690 V |
| tensione nominale (IEC) DC: | 440 V |
| tensione di picco Uimp: | 6 kV |
| resistenza al corto circuito con protezione tramite fusibili: | 50 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 8,3 W.
(The power dissipation at full load would be 13,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
I seguenti valori sono stati rilevati tramite prove con determinate condizioni. Prima di progettare vostro impianto chiedere a Wöhner suddette condizioni. |
| tensione max. ammissibile (IEC) AC: | 800 V |
| tensione max. ammissibile (IEC) DC: | 800 V |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| Adapter module: front side degree of protection IP20 as per DIN EN 60529 (finger-safe) |
| Valori meccanici | |
| L x A x P: | 106 x 200 x 90 |
| peso: | 87,0 kg/100 |
| Poli: | 3 poli |
| per barre: | 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 e barre profilate |
Busbar connector: externally tensioned contacting, convenient click mechanism, simple conversion of the combination bases from 5 to 10mm-thick busbars
| Connessioni | |
| cage clamp connection | |
| screw drive: | S4 |
| wire stripping: | 20 mm |
| min. cross-section: | 1,5 mm² |
| max. cross-section: | 70 mm² |
| re: | 1.5 - 10 mm² |
| rm: | 16 - 70 mm² |
| f: | 1.5 - 70 mm² |
| f + AE: | 1.5 - 70 mm² |
| (f + AE may not fit with max. cross-section) | |
| Md min.: | 5,0 Nm |
| Md max.: | 6,0 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| Alveolo di serraggio: | 12x9 |
|
2x 10 mm², 2x 16 mm² and 2x 25 mm² flexible with wire-end ferrules, identical cables placed side by side, crimping square |
|
| Proprietà materiali | |
| halogen-free: | No |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| potenza diss. max. ammissibile del fusibile inserito: | 12 W |
33915
000
connessione ausiliario per morsetto a gabbia
connettore piatto EN 61210 6,3 x 0,8
per: QCB-NH00, QCS-NH00, QCS-160
Di Più
79811
000
copertura terminali sup/ inf per capicorda
Gr. NH 00
per: 33200, 33208, 33329, 33394, 33398, 33420
Di Più
33315
000
calotta di protezione, 2 pezzi
per basi sezion. Quadron NH00
Gr. NH 00
Di Più
33317
000
striscia di copertura per montaggio laterale
per basi sezion. Quadron NH00
Gr. NH 00
Di Più
78105
000
cornice, doppia
232 x210, non per 33221, 33222
Gr. NH 00
Di Più
78893
000
cornice singola
130 x 210, non per 33221, 33222
Gr. NH 00
Di Più
79448
000
calottina per fusibili NH
per basi NH e 33705
Gr. NH 00
Di Più
32594
000
CrossLink 60Classic
adattatore 160 A, ricambio
adattatore
Di Più
Trova il tuo contatto
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com