L'Entreprise
Innovations
Produits
The picture may show a similar product.
Référence 37700 000A
QUADRON 185Power
réglette sectionneur à fusible 160 A
Taille 00, à commutation tripolaire
version haute avec vis M8
prewired with 3x measuring transformers 150 A / 333 mV, accuracy class 0.5, with 6-pole plug connection from behind
pour jeux de barres 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
Nouveau
Système
185Power
Avantages produit
Self-closing inspection holes are available in the cover.
Cover can be locked when closed.
| Groupe de produits | 12 |
| Sous-groupe | 62 |
| Dimensions de l'emballage | 1 |
| EAN | 4021267377007 |
| ECLASS 14.0 | 27142108 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
| ETIM 8.0 | EC001046 |
| ETIM 10.0 | EC001046 |
Normes
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Type: QU185-00 Pre-Assembled
| for fuse links size: | NH 000, NH 00 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / HD 60269-2 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 12 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Details IEC | |
| Normes | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| Courant assigné (IEC): | 150 A |
| Tension assignée (IEC) CA: | 800 V |
| accuracy class (current): | 0.5 |
| rated isolation voltage Ui AC: | 1000 V |
| Tension assignée de tenue aux chocs Uimp: | 8 kV |
| Catégorie d'emploi CA: | AC-22B (800 V / 63 A) |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 30 kA / 800 V (63 A) |
| 100 kA / 690 V | |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
| short-circuit strength when protected by fuses: | 100 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 17,9 W.
(The power dissipation at full load would be 28,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
Les valeurs suivantes ont été vérifiées par des tests sous certaines conditions. Veuillez demander ces conditions à Wöhner avant de concevoir votre armoire. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC-20B max. voltage between the fuses: 1000V visible information required: Do not switch under load. |
| Les unités de commutation à fusibles conformes à la norme IEC 60947-3 ne peuvent fonctionner au-delà de la tension de service nominale que si elles sont utilisées comme sectionneurs à fusible sans fonction de commutation de charge et cela jusqu'à la tension d'isolement assignée et sont marquées en conséquence. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -40°C |
| Degree of protection IP20 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Charactéristiques mécaniques | |
| L x H x P: | 50 x 687 x 189 |
| Poids: | 304,0 kg/100 |
| Pôles: | 3 pôles |
| pour jeux de barres: | 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10 |
| front degree of protection: | IP20 |
| degree of protection when open: | IP10 |
| Points de raccordement | |
| screw connection | |
| M8 | |
| Charactéristiques des matériaux | |
| halogen-free: | Yes |
| Les unités de commutation à fusibles conformes à la norme IEC 60947-3 ne peuvent fonctionner au-delà de la tension de service nominale que si elles sont utilisées comme sectionneurs à fusible sans fonction de commutation de charge et cela jusqu'à la tension d'isolement assignée et sont marquées en conséquence. | |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 12 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33739
000A
étrier de serrage
pour des jeux de barres sans caches de protection
taille 00
pour: QU185-00...
Plus
33765
000A
étrier de serrage CrossLink® IP20
pour des jeux de barres avec protection contre les contacts accidentels
taille 00
pour: QU185-00...
Plus
33734
000A
borne à prisme
pour Cu 10 - 95 mm²
taille 00
pour: Cu 10 - 95 mm²
Plus
33732
000A
cache bornes, version haute, raccordement en bas
pour 33700, 33715, 33720, 33770, 33771, 33772 et QUADRON®185Power Speed, 00
taille 00
Plus
33726
000A
cache bornes, version haute, raccordement en haut
pour 33700, 33715, 33720, 33770, 33771, 33772
taille 00
Plus
33113
000
pour les caches latéraux
pour caches frontaux
taille 00 - 3
Plus
33758
000A
obturateur latéral
pour caches frontaux
taille 00 - 3
Plus
37903
000A
connecteur à broches
pour le montage indépendant de câbles RJ12
Nouveau
Plus
37907
000A
connecteur à broches avec câble RJ12
0.3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
Nouveau
Plus
37906
000A
connecteur à broches avec câble RJ12
0.6 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
Nouveau
Plus
37905
000A
connecteur à broches avec câble RJ12
1.5 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
Nouveau
Plus
37904
000A
connecteur à broches avec câble RJ12
3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
Nouveau
Plus
33156
000
contact de signalisation
commutateur 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
Plus
Trouver votre contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com