Innovaciones
Productos
La imagen puede mostrar un producto similar.
Part No.: 33515 000
QUADRON Panel Speed
seccionador con fusibles, 3 polos
tornillo M10, para maneta giratoria de acoplamiento a puerta
talla 1
double-breaking
operator independent switching (snap-action mechanism)
for mounting plate
sistema
Panel
ventajas del producto
With spring-controlled switch mechanism for frequent switching as per utilisation category "A"
FLAG indicator shows the switch setting
Fuses can be changed safely and without tools thanks to double-breaking main contacts
Additional visible separating section by removing the cover incl. fuses
Can be used as mains disconnector as per IEC / EN 60204-1 (main switch)
Also as an Emergency Off switch in combination with the red-yellow door coupling twist handle
Switches can be installed 90° left/right horizontal, always with the same switch lug position
| grupo de producto | 15 |
| subgrupo | 06 |
| embalaje | 1 |
| EAN | 4021267335151 |
| ECLASS 14.0 | 27371401 |
| ETIM 5.0 | EC001040 |
| ETIM 8.0 | EC001040 |
| ETIM 10.0 | EC001040 |
Normas
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
homologaciónes
IEC (CB) , VDE , DNV GL
tipo: QCS-NH1
EAC Type: NH
| para fusibles de tamaño: | NH 1 |
| fusibles según norma: | IEC / HD 60269-2 |
| potencia disipada del fusible permitida: | 23 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| datos IEC | |
| Normas | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| datos electricos IEC | |
| intensidad de corriente nominal (IEC): | 250 A |
| tensión nominal (IEC) AC: | 690 V |
| tensión nominal de aislamiento Ui AC: | 800 V |
| tensión de pico Uimp: | 8 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-23B (690V, 250A) AC-23A (500V, 250A) AC-22A (690V, 250A) |
| corriente de cortocircuito condicional con fusibles (AC): | 50 kA / 690V |
| aprobado con fusibles de característica: | gG |
| datos adicionales IEC | |
|
Los siguientes valores han sido verificados con los test bajo ciertas condiciones. Por favor, pregunte a Wöhner por estas condiciones antes de diseñar su cuadro. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC specifications: 2 current paths (L1,L3) in series DC-21B (100 V / 200 A) |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| Fuses gL/gG, size 1, 690V/250A for fuse links IEC 60269-2 / DIN VDE 0636-2 size 1 up to 23W power dissipation | |
| Special operating conditions corresponding to IEC / EN 61439-1 may yield to foulty activations of pilot switches and fuse monitors. The operating conditions have to be considered for the analysis of status signals. | |
| When several devices are used side-by-side in continuous operation, the rated load factor specified in VDE 0660 Part 500 / EN 60 439-1, Table 1, must be observed. | |
| System component: degree of protection IP20 at front as per DIN EN 60529, dependent upon installation in the connection area; shock protection to DIN EN 50274 |
| datos mecánicos | |
| An x A x P: | 184 x 314 x 191 |
| peso: | 528.0 kg/100 |
| Polaridad: | 3 polos |
| Mounting: | for mounting plate |
| puntos de apriete | |
| screw connection | |
| M10 | |
| screw drive: | SW16 |
| Md min.: | 30.0 Nm |
| Md max.: | 35.0 Nm |
| cualidad de materiales | |
| halogen-free: | Yes |
|
Device delivered without fuses |
|
| potencia disipada del fusible permitida: | 23 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33145
000
borne prismático, doble, para cables de Cu
2x 35 - 70 mm²
para: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Mas
33163
000
conector tipo brida para cables de Cu
70 - 150 mm²
para: QCB-NH2, LTS-F 400, LTS 630
Mas
33166
000
borne prismático, individual, para cables de Cu
35 - 150 mm²
QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
para: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Mas
33909
000
borne-brida para cables de Cu
35 - 150 mm²
QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
para: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Mas
33142
000
tapa para terminales de cables, acoplable a la parte superior / inferior
para: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Mas
33908
000
interruptor de señalización para controlar el estado de conmutación
conmutador 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
para: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Mas
33910
000
actuador giratorio de acoplamiento a puerta
negra, con maneta
bloqueo de puerta puede ser activado, para candados
para: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Mas
33911
000
actuador giratorio de acoplamiento a puerta
roja-amarillo, con maneta
bloqueo de puerta puede ser activado, para candados
para: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Mas
33912
000
eje de prolongación, 290 mm de longitud
para: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320, CP-PV
Mas
33913
000
eje de prolongación, 490 mm de longitud
para: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320, CP-PV
Mas
Busca tu contacto
a la pagina de contactos
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com