Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 02564 000
feed-through terminal 2-pole
both sides clamp
for mounting plate
no longer available
System
Panel
| Product group | 10 |
| Subgroup | 65 |
| pack size | 5 |
| EAN | 4021267025649 |
| ECLASS 14.0 | 27141190 |
| ETIM 5.0 | EC002498 |
| ETIM 8.0 | EC002498 |
| ETIM 10.0 | EC002498 |
Standards
IEC 61439-1:2020
EAC Type: AC-P
CCC approval: no certification required
| Details IEC | |
| Standards | |
| IEC 61439-1:2020 |
| Electrical data IEC | |
| rated voltage (IEC) AC: | 690 V |
| rated voltage (IEC) DC: | 440 V |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 0,8 W.
(The power dissipation at full load would be 1,2 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| max. permitted voltage (IEC) AC: | 800 V |
| max. permitted voltage (IEC) DC: | 800 V |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 66 x 125 x 90 |
| weight: | 27,6 kg/100 |
| poles: | 2-pole |
| Mounting: | for mounting plate |
| Terminal points | |
| Not suitable for aluminium cables ! |
| Material properties | |
| halogen-free: | Yes |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
79253
000
barrier
1-fold, for NH fuse-base, busbar mounted
NH 00
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com