Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 33898 000A
CAPUS Panel
changeover switch 3-pole
box terminal 16 - 50 mm² / AWG 6 - 1, graphite grey handle
125 A
for mounting plate or mounting rail
no longer available
date of phase-out: 19.01.2026
System
Panel
Advantages of the product
lockable in 0-position with a padlock (max. 5 mm diameter)
| Product group | 14 |
| Subgroup | 32 |
| pack size | 1 |
| EAN | 4021267338985 |
| ETIM 5.0 | EC000216 |
Standards
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
UL 508
Approvals
UL
type number: CO-SD2-3-125
EAC Type: SD
UL file: E506215, UL category (for USA): NLRV https://www.ul.com
UL file: E506215, UL category (for Canada): NLRV7 https://www.ul.com
| Details IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| rated current (IEC): | 125 A |
| rated voltage (IEC) AC: | 690 V |
| rated frequency (IEC): | 50 / 60 Hz |
| rated isolation voltage Ui AC: | 800 V |
| rated surge voltage Uimp : | 8 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-23 A (690 V / 63 A) AC-23 A (415 V / 100 A) AC-22 A (690 V / 100 A) AC-21 A (690 V / 100 A) |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 10 kA |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
| rated short-time withstand current Icw (1.0 s) max.: | 1.5 kA |
| rated making capacity: | 3.5 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 6.0 W.
(The power dissipation at full load would be 9.3 W.)
| Details UL | |
| Standards | |
| UL 508 |
| Electrical data UL | |
| rated current (UL): | 125 A |
| rated voltage (UL) AC: | 600 V |
| rated frequency (UL): | 50 / 60 Hz |
| for wires UL: | Cu 75°C |
| SCCR protected max.: | 5 kA |
| 5 kA with fuse max. 80 A / 600 V AC |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 104 x 100 x 80 |
| weight: | 53.0 kg/100 |
| poles: | 3-pole |
| Mounting: | for mounting plate or mounting rail |
| degree of protection: | IP20 |
| Terminal points | |
| cage clamp connection | |
| screw drive: | PZ2 |
| wire stripping: | 13 mm |
| min. cross-section: | 16 mm² |
| max. cross-section: | 50 mm² |
| re: | 16 - 16 mm² |
| rm: | 16 - 50 mm² |
| f: | 16 - 50 mm² |
| Md min.: | 3.5 Nm |
| Md max.: | 3.5 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| min. cross-section UL: | AWG 6 |
| max. cross-section UL: | AWG 1 |
| torque (UL): | 31 lb-in |
| for wires UL: | Cu 75°C |
all poles switched at the same time
| Not suitable for aluminium cables ! | |
33695
000A
set connection space cover 3-pole
for: SD2-3, SD2-4
More
33680
000A
extension shaft, length 100 mm
for: SD1, SD2, SD3
More
33681
000A
extension shaft, length 200 mm
for: SD1, SD2, SD3
More
33682
000A
extension shaft, length 300 mm
for: SD1, SD2, SD3
More
33692
000A
pilot switch
1 n/c + 1 n/o, screw terminal
for: SD1, SD2, SD3
More
33684
000A
CAPUS Panel
Neutral Pole for SD2-3P switch-disconnector
box terminal 16 - 50 mm² / AWG 6 - 1
for mounting plate or mounting rail
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com