Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 23001 000AD
CAPUS Panel
switch-disconnector 3-pole
screw M6, graphite-grey handle
160 A
for mounting plate
S32-160/3
System
Panel
| Product group | 14 |
| Subgroup | 02 |
| pack size | 1 |
| EAN | 4021267230012 |
| ECLASS 14.0 | 27371403 |
| ETIM 5.0 | EC000216 |
| ETIM 8.0 | EC000216 |
| ETIM 10.0 | EC000216 |
Standards
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Approvals
CCC
type number: CP-S32-160/3P
EAC Type: LTS
| size: | 1 |
| Details IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| rated current (IEC): | 160 A |
| rated voltage (IEC) AC: | 690 V |
| rated isolation voltage Ui AC: | 1000 V |
| rated surge voltage Uimp : | 8 kV |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 100kA (415V In 160A) |
| 50kA (690V In 160A) | |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
| rated short-time withstand current Icw (0.1 s) max.: | 9 kA |
| rated making capacity: | 17.6 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 7.5 W.
(The power dissipation at full load would be 11.7 W.)
| Gebrauchskategorien siehe Datenblatt (unter Downloads) |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 158 x 122 x 58 |
| weight: | 110.0 kg/100 |
| poles: | 3-pole |
| Mounting: | for mounting plate |
| degree of protection: | IP20 |
| Terminal points | |
| screw connection | |
| Material properties | |
| halogen-free: | Yes |
all poles switched at the same time
23915
000AD
connection space cover, top / bottom attachable
for covering all terminals at one side of the switch, transparent
for 3P, 3P+N, 4P
for: S32 160 A
More
23901
000AD
CAPUS Panel
door coupling rotary drive
graphite grey, without handle
without door interlock
for: S32 160 A
More
23904
000AD
door coupling rotary drive
graphite grey, without handle
with door interlock, for padlocks
for: S32 160 A
More
23907
000AD
door coupling rotary drive
graphite grey, without handle
with door interlock, for padlocks
for: S32 160 A
More
23910
000AD
door coupling rotary drive
for closing with padlocks and door inter-locking
yellow-red, with handle
with door interlock, for padlocks
for: S32 160 A
More
23920
000AD
pilot switch
1 n/c + 1 n/o, plug connectors 6.3 x 0.8
for: S32 160 A
More
23922
000AD
extension shaft, 300 mm long
for: S32 160 A
More
23954
000AD
CAPUS Panel
locking device for direct drive
for: S32-1
NEW
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com