Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 33403 000
QUADRON 60Classic
držák pojistek montáž na přípojnici Class J, připojení horní / spodní
pro pojistky Class J 110 - 200 A (41x146)
3P, se skříňovou svorkou
připojení shora nebo zdola
pro přípojnici 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 a profilové přípojnice
System
60Classic
Advantages of the product
the product is based on the UL approval in category IZLT2 also listed in category NMTR (file E123577)
CrossLink® adapter technology
Fast and safe conversion of the connection for top or bottom; the parts under voltage remain shock protected Simple and safe clicking into place and making contact
Safe connection through shock protection split into 2
Busbar supports for flat busbars can be mounted above each other
| Produktová skupina | 16 |
| Podskupina | 30 |
| velikost balení | 1 |
| EAN | 4021267334031 |
| ECLASS 14.0 | 27142190 |
| ETIM 5.0 | EC002705 |
| ETIM 8.0 | EC002705 |
| ETIM 10.0 | EC002705 |
Standardy
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014
IEC 60269-2:2013 + A1:2016, Fuse system H
UL 4248-8
UL 4248-1
Schválení dle norem
UL
for UL feeder circuits >250V
typové číslo: QCC-ClassJ200A
EAC Type: AJC
UL file: E230163, UL category (for USA): IZLT2 https://www.ul.com
UL file 2: E123577, UL category+ (for USA): NMTR https://www.ul.com
UL file: E230163, UL category (for Canada): IZLT8 https://www.ul.com
UL file 2: E123577, UL category+ (for Canada): NMTR7 https://www.ul.com
| pro velikost pojistek: | Class J 200 A |
| pojistková vložka podle na standardu: | UL 248-8 |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 22 W |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014 IEC 60269-2:2013 + A1:2016, Fuse system H |
Elektrické údaje
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 14,3 W.
(The power dissipation at full load would be 22,3 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| do not use any fuse links with sharp-edged contact blades | |
| System component: degree of protection IP30 at front as per DIN EN 60529, degree of protection near terminal depends on installation adapter module: front side degree of protection IP20 as per DIN EN 60529 (finger-safe) |
| Detaily UL | |
| Standardy | |
|
UL 4248-8
UL 4248-1 |
| for UL feeder circuits >250V | |
| suitable for field-installed conductors |
| Elektrické údaje UL | |
| jmenovitý proud (UL): | 200 A |
| jmenovité napětí (UL) AC: | 600 V |
| jmenovitá frekvence (UL): | 50 / 60 Hz |
| jmenovité napětí (UL) DC: | 600 V |
| for wires UL: | Cu 75°C |
| SCCR: | 200 kA |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 184 x 210 x 129 |
| hmotnost: | 278,0 kg/100 |
| póly: | 3-pólový |
| pro přípojnici: | 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 a profilové přípojnice |
Busbar connector: externally tensioned contacting, convenient click mechanism, simple conversion of the combination bases from 5 to 10mm-thick busbars
| Terminal points | |
| prism terminal | |
| screw drive: | S4 |
| wire stripping: | 20 mm |
| Md min.: | 6,0 Nm |
| Md max.: | 6,0 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| min. cross-section UL: | AWG 2 |
| max. cross-section UL: | MCM 300 |
| točivý moment (UL): | 53 lb-in |
| for wires UL: | Cu 75°C |
| Vlastnosti materiálu | |
| halogen-free: | No |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 22 W |
| for UL feeder circuits >250V | |
33142
000
kryt pro kabelová oka, připojitelný shora / zdola
pro: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Více
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com