Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 33515 000
QUADRON Panel Speed
odpínač s pojistkami, 3-pólový
šroub M10, s ovládáním pomocí dveřní otočné rukojeti
velikost 1
double-breaking
operator independent switching (snap-action mechanism)
for mounting plate
System
Panel
Advantages of the product
With spring-controlled switch mechanism for frequent switching as per utilisation category "A"
FLAG indicator shows the switch setting
Fuses can be changed safely and without tools thanks to double-breaking main contacts
Additional visible separating section by removing the cover incl. fuses
Can be used as mains disconnector as per IEC / EN 60204-1 (main switch)
Also as an Emergency Off switch in combination with the red-yellow door coupling twist handle
Switches can be installed 90° left/right horizontal, always with the same switch lug position
| Produktová skupina | 15 |
| Podskupina | 06 |
| velikost balení | 1 |
| EAN | 4021267335151 |
| ECLASS 14.0 | 27371401 |
| ETIM 5.0 | EC001040 |
| ETIM 8.0 | EC001040 |
| ETIM 10.0 | EC001040 |
Standardy
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Schválení dle norem
IEC (CB) , VDE , DNV GL
typové číslo: QCS-NH1
EAC Type: NH
| pro velikost pojistek: | NH 1 |
| pojistková vložka podle na standardu: | IEC / HD 60269-2 |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 23 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Elektrické údaje IEC | |
| Jmenovitý proud (IEC): | 250 A |
| jmenovité napětí (IEC) AC: | 690 V |
| jmenovité izolační napětí Ui AC: | 800 V |
| jmenovité přepětí Uimp : | 8 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-23B (690V, 250A) AC-23A (500V, 250A) AC-22A (690V, 250A) |
| kond. zkratový proud s pojistkami (AC): | 50 kA / 690V |
| schváleno s pojistkovými vložkami dané třídy: | gG |
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC specifications: 2 current paths (L1,L3) in series DC-21B (100 V / 200 A) |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| Fuses gL/gG, size 1, 690V/250A for fuse links IEC 60269-2 / DIN VDE 0636-2 size 1 up to 23W power dissipation | |
| Special operating conditions corresponding to IEC / EN 61439-1 may yield to foulty activations of pilot switches and fuse monitors. The operating conditions have to be considered for the analysis of status signals. | |
| When several devices are used side-by-side in continuous operation, the rated load factor specified in VDE 0660 Part 500 / EN 60 439-1, Table 1, must be observed. | |
| System component: degree of protection IP20 at front as per DIN EN 60529, dependent upon installation in the connection area; shock protection to DIN EN 50274 |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 184 x 314 x 191 |
| hmotnost: | 528,0 kg/100 |
| póly: | 3-pólový |
| Mounting: | for mounting plate |
| Terminal points | |
| screw connection | |
| M10 | |
| screw drive: | SW16 |
| Md min.: | 30,0 Nm |
| Md max.: | 35,0 Nm |
| Vlastnosti materiálu | |
| halogen-free: | Yes |
|
Device delivered without fuses |
|
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 23 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33145
000
prizmová svorka dvojitá pro měděné vodiče
2x 35 - 70 mm²
pro: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Více
33163
000
třmenová svorka pro měděné vodiče
70 - 150 mm²
pro: QCB-NH2, LTS-F 400, LTS 630
Více
33166
000
prizmová svorka jednoduchá pro vodiče Cu
35 - 150 mm²
QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
pro: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Více
33909
000
rámová svorka pro měděné vodiče
35 - 150 mm²
QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
pro: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Více
33142
000
kryt pro kabelová oka, připojitelný shora / zdola
pro: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Více
33908
000
spínač ke sledování spínací polohy
NO/NC 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
pro: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Více
33910
000
otočná rukojeť pro montáž na dveře
černá, s rukojetí
lze aktivovat blokování dveří, pro visací zámky
pro: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Více
33911
000
otočná rukojeť pro montáž na dveře
červeno-žlutá, s rukojetí
lze aktivovat blokování dveří, pro visací zámky
pro: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Více
33912
000
prodlužovací ovládací hřídel délka 290 mm
pro: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320, CP-PV
Více
33913
000
prodlužovací ovládací hřídel délka 490 mm
pro: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320, CP-PV
Více
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com