Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 31570 000
AMBUS 60Classic
držák pojistek, montáž na sběrnici 1000V
pro pojistky 10x38 IEC 60269-6
1-pólový, pro přípojnici 30 x 5/10
pro přípojnici 30 x 5, 10
no longer available
| Produktová skupina | 01 |
| Podskupina | 46 |
| velikost balení | 12 |
| EAN | 4021267315702 |
| ETIM 5.0 | EC002705 |
Standardy
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014
IEC 60269-2:2013 + A1:2016
UL 4248-1
UL 4248-19
Schválení dle norem
UL , CCC
typové číslo: AEL10x38/PV-30
EAC Type: AEL
UL file: E230163, UL category (for USA): IZLT2 https://www.ul.com
UL file 2: E342576, UL category+ (for USA): IZMR2 https://www.ul.com
UL file: E230163, UL category (for Canada): IZLT8 https://www.ul.com
CCC certificate: 2013010308657375
| pro velikost pojistek: | 10x38 |
| pojistková vložka podle na standardu: | IEC / EN 60269-6 |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 4 W |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014 IEC 60269-2:2013 + A1:2016 |
| Elektrické údaje IEC | |
| Jmenovitý proud (IEC): | 30 A |
| jmenovité napětí (IEC) DC: | 1000 V |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 0,1 W.
(The power dissipation at full load would be 0,2 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| max. povolené napětí (IEC) DC: | 1050 V |
| min. permitted operation temperature | -20°C |
| max. permitted operation temperature | 60°C |
| Detaily UL | |
| Standardy | |
|
UL 4248-1
UL 4248-19 |
| Elektrické údaje UL | |
| jmenovitý proud (UL): | 30 A |
| jmenovité napětí (UL) DC: | 1000 V |
| SCCR: | 33 kA |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 22.5 x 70 x 73 |
| hmotnost: | 6,1 kg/100 |
| póly: | 1-pólový |
| pro přípojnici: | 30 x 5, 10 |
| Terminal points | |
| cage clamp connection | |
| screw drive: | PZ2 |
| wire stripping: | 11 mm |
| min. cross-section: | 0,75 mm² |
| max. cross-section: | 25 mm² |
| Md min.: | 2,0 Nm |
| Md max.: | 2,5 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| The insulation performance of the article depends on the installation conditions. | |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 4 W |
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com