Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 31130 000
AMBUS Panel
držák válcových pojistek, s LED
10 x 38 / 1P
32 A / 110 - 690 V
indication (LED) of a tripped fuse link
for mounting rail
System
Panel
Advantages of the product
large clamping range
holder for label
| Produktová skupina | 17 |
| Podskupina | 06 |
| velikost balení | 12 |
| EAN | 4021267311308 |
| ECLASS 14.0 | 27142190 |
| ETIM 5.0 | EC002705 |
| ETIM 8.0 | EC002705 |
| ETIM 10.0 | EC002705 |
Standardy
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
UL 4248-1
Schválení dle norem
IEC (CB) , CSA , UL , CCC
for UL feeder circuits >250V
typové číslo: AES10x38
EAC Type: AES
UL file: E230163, UL category (for USA): IZLT https://www.ul.com
UL file: E230163, UL category (for Canada): IZLT7 https://www.ul.com
CSA file: 110285, CSA class: 6225-01 https://directories.csa-international.org
CCC certificate: 2012010302581751
| pro velikost pojistek: | 10x38 |
| pojistková vložka podle na standardu: | IEC / HD 60269-2 |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 3 W |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Elektrické údaje IEC | |
| Jmenovitý proud (IEC): | 32 A |
| jmenovité napětí (IEC) AC: | 690 V |
| min. provozní napětí AC: | 110 V |
| min. provozní napětí DC: | 110 V |
| jmenovité izolační napětí Ui AC: | 690 V |
| jmenovité izolační napětí Ui DC: | 600 V |
| jmenovité přepětí Uimp : | 6 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-22B (400 V) |
| kond. zkratový proud s pojistkami (AC): | 100 kA / 400 V (32A) |
| 100 kA / 500 V (25A) | |
| schváleno s pojistkovými vložkami dané třídy: | gG |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 0,2 W.
(The power dissipation at full load would be 0,3 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| max. povolené napětí (IEC) AC: | 725 V |
| further utilisation category AC (IEC 60947-3): | AC-20B (1000 V) at pollution degree 2 |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC-20B (600 V) |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| for fuse links as per IEC / EN 60269-2 with permitted rated power dissipationsup to max. 3W for gG/gLup to max. 1.2W for aM |
| Detaily UL | |
| Standardy | |
| UL 4248-1 |
| for UL feeder circuits >250V | |
| suitable for field-installed conductors |
| Elektrické údaje UL | |
| jmenovitý proud (UL): | 30 A |
| jmenovité napětí (UL) AC: | 600 V |
| min. provozní napětí AC: | 110 V |
| jmenovitá frekvence (UL): | 50 / 60 Hz |
| jmenovité napětí (UL) DC: | 600 V |
| min. provozní napětí DC: | 110 V |
| for wires UL: | Cu 75°C |
| SCCR: | 100 kA |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 18 x 81 x 58 |
| hmotnost: | 5,7 kg/100 |
| póly: | 1-pólový |
| Mounting: | for mounting rail |
| stupeň ochrany: | IP20 |
| čelní stupeň ochrany: | IP20 |
| Terminal points | |
| cage clamp connection | |
| screw drive: | PZ2 |
| wire stripping: | 11 mm |
| min. cross-section: | 0,75 mm² |
| max. cross-section: | 25 mm² |
| Md min.: | 2,0 Nm |
| Md max.: | 2,5 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| min. cross-section UL: | AWG 18 |
| max. cross-section UL: | AWG 4 |
| točivý moment (UL): | 18 - 22 lb-in |
| for wires UL: | Cu 75°C |
|
or applications acc. to UL / CSA: |
|
| Vlastnosti materiálu | |
| halogen-free: | Yes |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
|
The indicator light signals that the fuse has tripped, but only when the closed fuse-holder is under voltage. |
|
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 3 W |
| for UL feeder circuits >250V | |
31564
000
propojovací sada 10 x 38, 2-pólová
pro 10 2-pólových kombinací 10x38
Více
31565
000
propojovací sada 10 x 38, 3-pólová
pro 10 3-pólových kombinací 10x38
Více
31101
000A
hřebenová přípojnice 1-pólová, můstek, rozteč 18 mm
80 A, délka 1 m
16 mm²
Více
31103
000
připojovací svorka, boční připojení
6 - 25 mm²
pro: 31101, 31102
Více
31157
000
připojovací svorka, čelní připojení
6 - 25 mm²
pro: 31101, 31102
Více
31548
000
hřebenová přípojnice 1-pólová, můstek, rozteč 18 mm
100 A, délka 1 m
25 mm²
Více
31039
000
připojovací svorka, čelní připojení
6 - 35 mm² / AWG 10 - 1/0
pro: 31548
Více
31550
000
připojovací svorka, čelní připojení
6 - 35 mm²
pro: 31549, 31561
Více
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com