Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 33208 000
QUADRON Panel
pojistový odpínač NH velikost 00, 160 A, montáž na panel
šroub M8
with electromechanical fuse monitoring
for mounting plate
System
Panel
Advantages of the product
For safe connection of the leads, the shock protection is split into 2.
| Produktová skupina | 09 |
| Podskupina | 04 |
| velikost balení | 1 |
| EAN | 4021267332082 |
| ECLASS 14.0 | 27142108 |
| ETIM 5.0 | EC001040 |
| ETIM 8.0 | EC001040 |
| ETIM 10.0 | EC001040 |
Standardy
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
UL 4248-1
Schválení dle norem
IEC (CB) , UL , CCC , DNV GL
for UL feeder circuits >250V
typové číslo: LTS-00
EAC Type: NH
| pro velikost pojistek: | NH 000, NH 00 |
| pojistková vložka podle na standardu: | IEC / HD 60269-2 |
| live grip lugs required: | Yes |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 12 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Elektrické údaje IEC | |
| Jmenovitý proud (IEC): | 160 A |
| jmenovité napětí (IEC) AC: | 690 V |
| jmenovité napětí (IEC) DC: | 250 V |
| jmenovité izolační napětí Ui AC: | 800 V |
| jmenovité izolační napětí Ui DC: | 250 V |
| jmenovité přepětí Uimp : | 6 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-21B (690 V) AC-22B (500 V) AC-23B (400 V) |
| kond. zkratový proud s pojistkami (AC): | 50 kA / 690 V |
| schváleno s pojistkovými vložkami dané třídy: | gG |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 4,5 W.
(The power dissipation at full load would be 7,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| max. povolené napětí (IEC) AC: | 725 V |
| max. povolené napětí (IEC) DC: | 262 V |
| further utilisation category AC (IEC 60947-3): | AC-20B (1000V) at pollution degree 2 visible information required if used at more than 690V AC: do not switch under load |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC specifications: 2 current paths (L1,L3) in series DC-22B (220V) DC-22B (440V/125A) DC-21B (440V) DC-20B (1000V) at pollution degree 2 visible information required if used at more than 440V DC: do not switch under load |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| for fuse links IEC 60269-2-1 (I) / DIN VDE 0636-201 size 00 up to 12W power dissipation, with grip lugs under voltage | |
| Entsprechend den angegeben AC- und DC- Schalteigenschaften und unter Berücksichtigung der Überlastbedingungen, sind gewisse Abstände zu geerdeten Metallteilen einzuhalten. Nähere Informationen auf Anfrage. Bei Verwendung als Trennschalter ist die Einhaltung der Abstände nicht erforderlich |
|
| Degree of protection IP30 at front, degree of protection near terminal depends on installation fuse monitoring: rated operating voltage AC 24-690V, DC 24-250V potential-free opener and closer: AC-15 24V/2A, (230V* 0.5A) DC-13 24V/1A, 60V 0.15A *pollution degree 2, surge category II auxiliary energy not required, for further information, see assembly manual |
| Detaily UL | |
| Standardy | |
| UL 4248-1 |
| for UL feeder circuits >250V |
| Elektrické údaje UL | |
| jmenovitý proud (UL): | 160 A |
| jmenovité napětí (UL) AC: | 600 V |
| jmenovitá frekvence (UL): | 50 / 60 Hz |
| SCCR: | 100 kA |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 106 x 176 x 157 |
| hmotnost: | 126,0 kg/100 |
| póly: | 3-pólový |
| Mounting: | for mounting plate |
| čelní stupeň ochrany: | IP30 |
| Terminal points | |
| screw connection | |
| M8 | |
| screw drive: | SW13 |
| Md min.: | 8,0 Nm |
| Md max.: | 10,0 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| Vlastnosti materiálu | |
| halogen-free: | No |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
| live grip lugs required: | Yes |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 12 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| for UL feeder circuits >250V | |
33193
000
rychloupínací sada
pro 2 montážní lišty, rozteč přípojnic 125 mm nebo 150 mm
velikost 00
Více
01182
000
zdířková svorka pro šroub M8
1x 2.5 - 16 mm² + 2x 2.5 - 25 mm²
NH 00
Více
03727
000
třmenová svorka
1.5 - 70 mm²
velikost 00
Více
30894
000
přípojný šroub M8
s pružinovou podložkou
velikost 00
Více
33224
000
prizmová svorka jednoduchá pro vodiče Cu
16 - 70 mm²
NH 00
Více
79811
000
kryt pro kabelová oka, připojitelný shora / zdola
NH 00
pro: 33200, 33208, 33329, 33394, 33398, 33420
Více
78105
000
rám dvojitý
232 x 210, ne pro 33221, 33222
velikost 00
Více
78893
000
rám jednoduchý
130 x 210, ne pro 33221, 33222
velikost 00
Více
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com