Company
Innovations
Products
На фотографии может быть изображена аналогичная статья.
Арт.: 37588 000A
QUADRON 185Power
Линейный выключатель-разъединитель с предохранителями 600 A
Типоразмер 3, 1-полюсное отключение
V-clamp 50-300 mm²
terminal body steel, pressure piece steel
prewired with 3x measuring transformers 600 A / 333 mV, accuracy class 1, with 6-pole plug connection from behind
для шин 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
больше не доступный
Система
185Power
Преимущества продукта
Self-closing inspection holes are available in the cover.
Cover can be locked when closed.
| Группа продуктов | 12 |
| Подгруппа | 64 |
| Кол-во | 1 |
| EAN | 4021267375881 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
Стандарты
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
номер типа: QU185-3 V-Clamp
| для предохранителей размера: | NH 3 |
| предохранители в соответствии со стандартом: | IEC / HD 60269-2 |
| допустимая мощность рассеивания плавкой вставки: | 48 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Подробности IEC | |
| Стандарты | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Электрические данные IEC | |
| Номинальный ток (IEC): | 600 A |
| номинальное напряжение (IEC) AC: | 800 В |
| accuracy class (current): | 1 |
| номинальное напряжение изоляции U i AC: | 1000 В |
| номинальное импульсное напряжение U imp : | 8 kV |
| Катагория применения AC: | AC-22B (800 V / 315 A) |
| Категория применения DC: | DC-20B max. voltage between the fuses: 1000V visible information required: Do not switch under load. |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 80 kA / 800 V (315 A) |
| 80 kA / 690 V (630 A) | |
| 100 kA / 500 V (630 A) | |
| одобрено с плавкими вставками рабочего класса: | gG |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 75,5 Вт.
(The power dissipation at full load would be 118,0 Вт.)
| Дополнительные данные IEC | |
|
Следующие значения были проверены в ходе испытаний при определенных условиях. Для конкретного проектирования установки необходимо получить у компании Wöhner соответствующие условия. |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -40°C |
| Degree of protection IP20 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Механические данные | |
| Ш x В x Г: | 100 x 670 x 189 |
| Вес: | 574,0 kg/100 |
| Полюсность: | 3-пол. |
| для шин: | 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10 |
| фронтальная степень защиты: | IP20 |
| degree of protection when open: | IP10 |
| Особенности клеммной техники | |
| v-clamp | |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
|
The terminal compartment cover 33733 is always needed for the connection at top and when using cable lugs. |
|
| допустимая мощность рассеивания плавкой вставки: | 48 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
37902
000A
Connection kit
spring connector strip with 6 x 0.5 mm² leads
for internal wiring of 333 mV measuring transformers
НОВЫЙ
More
37903
000A
pin connector
for independent assembly of RJ12 cables
НОВЫЙ
More
37904
000A
pin connector with RJ12 lead
3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
НОВЫЙ
More
37905
000A
pin connector with RJ12 lead
1.5 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
НОВЫЙ
More
37906
000A
pin connector with RJ12 lead
0.6 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
НОВЫЙ
More
37907
000A
pin connector with RJ12 lead
0.3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
НОВЫЙ
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com