Innovaciones
Productos
La imagen puede mostrar un producto similar.
Part No.: 37588 000A
QUADRON 185Power
interruptor-seccionador fusible vertical, 600 A
talla 3, 1 polo conmutable
V-clamp 50-300 mm²
cuerpo del borne de acero, pieza de presión de acero
prewired with 3x measuring transformers 600 A / 333 mV, accuracy class 1, with 6-pole plug connection from behind
para barras 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
no longer available
sistema
185Power
ventajas del producto
Self-closing inspection holes are available in the cover.
Cover can be locked when closed.
| grupo de producto | 12 |
| subgrupo | 64 |
| embalaje | 1 |
| EAN | 4021267375881 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
Normas
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
tipo: QU185-3 V-Clamp
| para fusibles de tamaño: | NH 3 |
| fusibles según norma: | IEC / HD 60269-2 |
| potencia disipada del fusible permitida: | 48 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| datos IEC | |
| Normas | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| datos electricos IEC | |
| intensidad de corriente nominal (IEC): | 600 A |
| tensión nominal (IEC) AC: | 800 V |
| accuracy class (current): | 1 |
| tensión nominal de aislamiento Ui AC: | 1000 V |
| tensión de pico Uimp: | 8 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-22B (800 V / 315 A) |
| Utilisation category DC (IEC 60947-3) : | DC-20B max. voltage between the fuses: 1000V visible information required: Do not switch under load. |
| corriente de cortocircuito condicional con fusibles (AC): | 80 kA / 800 V (315 A) |
| 80 kA / 690 V (630 A) | |
| 100 kA / 500 V (630 A) | |
| aprobado con fusibles de característica: | gG |
disipación de potencia del articulo:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 75,5 W.
(The power dissipation at full load would be 118,0 W.)
| datos adicionales IEC | |
|
Los siguientes valores han sido verificados con los test bajo ciertas condiciones. Por favor, pregunte a Wöhner por estas condiciones antes de diseñar su cuadro. |
| Seccionadores de fusibles y bases seccionables según IEC 30947-3 solo se podrán usar con una mayor tensión a la nominal , hasta el valor de aislamiento, si son sados como simples bases portafusibles (sin función de seccionamiento), y si viene indicado bien visible sobre el mismo producto. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -40°C |
| Degree of protection IP20 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| datos mecánicos | |
| An x A x P: | 100 x 670 x 189 |
| peso: | 574,0 kg/100 |
| Polaridad: | 3 polos |
| para barras: | 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10 |
| grado de protección frontal: | IP20 |
| degree of protection when open: | IP10 |
| puntos de apriete | |
| v-clamp | |
| Seccionadores de fusibles y bases seccionables según IEC 30947-3 solo se podrán usar con una mayor tensión a la nominal , hasta el valor de aislamiento, si son sados como simples bases portafusibles (sin función de seccionamiento), y si viene indicado bien visible sobre el mismo producto. | |
|
The terminal compartment cover 33733 is always needed for the connection at top and when using cable lugs. |
|
| potencia disipada del fusible permitida: | 48 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
37902
000A
Kit de conexión
Regleta de conexión de resorte con 6 cables de 0,5 mm²
for internal wiring of 333 mV measuring transformers
NEW
Mas
37903
000A
conector de pin
para el montaje independiente de cables RJ12
NEW
Mas
37904
000A
conector de pin con cable RJ12
3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
Mas
37905
000A
conector de pin con cable RJ12
1.5 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
Mas
37906
000A
conector de pin con cable RJ12
0.6 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
Mas
37907
000A
conector de pin con cable RJ12
0.3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
Mas
Busca tu contacto
a la pagina de contactos
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com