Company
Innovations
Products
На фотографии может быть изображена аналогичная статья.
Арт.: 33544 000
QUADRON 60Classic Speed
выключатель-разъединитель нагрузки 3-полюсный
Рамная клемма, подсоединение сверху, для соединения с поворотной рукояткой двери
160 A
double-breaking
operator independent switching (snap-action mechanism)
для шин 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 и профильные шины
Система
60Classic
Преимущества продукта
With spring-controlled switch mechanism for frequent switching as per utilisation category "A"
Lockable in neutral position with up to 3 padlocks
FLAG indicator shows the switch setting double-breaking main contacts
Can be used as a mains disconnector as per IEC / EN 60204-1 (main switch)
Can also be used as an Emergency Off switch in combination with the door coupling twist handle
Main switch and Emergency Off switch only in combination with AC-23A/B
AC-23B (690V/125A), AC-23A (500V/125A)
CrossLink® adapter technology
Simple and safe clicking into place and making contact
Busbar supports can be mounted above each other for flat busbars
Switches can be installed 90° left/right horizontal, always with the same switch handle position
Compact dimensions (106mm wide)
| Группа продуктов | 14 |
| Подгруппа | 20 |
| Кол-во | 1 |
| EAN | 4021267335441 |
| ECLASS 14.0 | 27371403 |
| ETIM 5.0 | EC000216 |
| ETIM 8.0 | EC000216 |
| ETIM 10.0 | EC000216 |
Стандарты
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
номер типа: QCS-160
Тип EAC: QCS
| Подробности IEC | |
| Стандарты | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Электрические данные IEC | |
| Номинальный ток (IEC): | 160 A |
| номинальное напряжение (IEC) AC: | 690 В |
| номинальное напряжение изоляции U i AC: | 800 В |
| номинальное импульсное напряжение U imp : | 8 kV |
| Катагория применения AC: | AC-23B (690V/125A) AC-23A (500V/125A) AC-22A (690V/160A) |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 50 kA / 690 V (125 A) |
| одобрено с плавкими вставками рабочего класса: | gG |
| номинальный кратковременный выдерживаемый ток I cw (1,0 с) макс.: | 4.5 кА |
| номинальная включающая способность: | 7 кА |
| Дополнительные данные IEC | |
|
Следующие значения были проверены в ходе испытаний при определенных условиях. Для конкретного проектирования установки необходимо получить у компании Wöhner соответствующие условия. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | 2 current paths (L1,L3) in series DC-22B (220V/125A) |
| Special operating conditions corresponding to IEC / EN 61439-1 may yield to foulty activations of pilot switches and fuse monitors. The operating conditions have to be considered for the analysis of status signals. | |
| When several devices are used side-by-side in continuous operation, the rated load factor specified in VDE 0660 Part 500 / EN 60 439-1, Table 1, must be observed. |
| Механические данные | |
| Ш x В x Г: | 106 x 200 x 155 |
| Вес: | 208,0 kg/100 |
| Полюсность: | 3-пол. |
| для шин: | 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 и профильные шины |
| Особенности клеммной техники | |
| cage clamp connection | |
| screw drive: | S4 |
| wire stripping: | 20 мм |
| min. cross-section: | 1,5 мм² |
| max. cross-section: | 70 мм² |
| re: | 1.5 - 10 mm² |
| f: | 1.5 - 70 mm² |
| f + AE: | 1.5 - 70 mm² |
| (f + AE may not fit with max. cross-section) | |
| Md min.: | 5,0 Nm |
| Md max.: | 6,0 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| Клеммное окно: | 13x13 |
| lam. Cu width: | 9 - 13 mm |
| lam. Cu thickness: | 1 - 10 mm |
| Свойства материала | |
| halogen-free: | No |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
33914
000
Подсоединительная клемма 120 мм²
Подсоединение спереди
для: QCS-NH00, QCS-160
More
33908
000
Контрольный контакт, для определения положения выключателя
Перекидной контакт 250 В AC / 5 A, 30 В DC / 4 A
для: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
More
33910
000
поворотный привод на дверь
black, with handle
door interlock can be activated, for padlocks
для: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
More
33911
000
поворотный привод на дверь
yellow-red, with handle
door interlock can be activated, for padlocks
для: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
More
33912
000
Стержень, длина 290 мм
для: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320, CP-PV
More
33913
000
Стержень, длина 490 мм
для: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320, CP-PV
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com