Company
Innovations
Products
На фотографии может быть изображена аналогичная статья.
Арт.: 37700 000A
QUADRON 185Power
Линейный выключатель-разъединитель с предохранителями 160 A
Типоразмер 00, 3-полюсное отключение
high version with screw M8
prewired with 3x measuring transformers 150 A / 333 mV, accuracy class 0.5, with 6-pole plug connection from behind
для шин 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
НОВЫЙ
Система
185Power
Преимущества продукта
Self-closing inspection holes are available in the cover.
Cover can be locked when closed.
| Группа продуктов | 12 |
| Подгруппа | 62 |
| Кол-во | 1 |
| EAN | 4021267377007 |
| ECLASS 14.0 | 27142108 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
| ETIM 8.0 | EC001046 |
| ETIM 10.0 | EC001046 |
Стандарты
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
номер типа: QU185-00 Pre-Assembled
| для предохранителей размера: | NH 000, NH 00 |
| предохранители в соответствии со стандартом: | IEC / HD 60269-2 |
| допустимая мощность рассеивания плавкой вставки: | 12 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Подробности IEC | |
| Стандарты | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Электрические данные IEC | |
| Номинальный ток (IEC): | 150 A |
| номинальное напряжение (IEC) AC: | 800 В |
| accuracy class (current): | 0.5 |
| номинальное напряжение изоляции U i AC: | 1000 В |
| номинальное импульсное напряжение U imp : | 8 kV |
| Катагория применения AC: | AC-22B (800 V / 63 A) |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 30 kA / 800 V (63 A) |
| 100 kA / 690 V | |
| одобрено с плавкими вставками рабочего класса: | gG |
| устойчивость к короткому замыканию при защите предохранителями: | 100 кА |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 17,9 Вт.
(The power dissipation at full load would be 28,0 Вт.)
| Дополнительные данные IEC | |
|
Следующие значения были проверены в ходе испытаний при определенных условиях. Для конкретного проектирования установки необходимо получить у компании Wöhner соответствующие условия. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC-20B max. voltage between the fuses: 1000V visible information required: Do not switch under load. |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -40°C |
| Degree of protection IP20 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Механические данные | |
| Ш x В x Г: | 50 x 687 x 189 |
| Вес: | 304,0 kg/100 |
| Полюсность: | 3-пол. |
| для шин: | 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10 |
| фронтальная степень защиты: | IP20 |
| degree of protection when open: | IP10 |
| Особенности клеммной техники | |
| screw connection | |
| M8 | |
| Свойства материала | |
| halogen-free: | Yes |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
| допустимая мощность рассеивания плавкой вставки: | 12 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33739
000A
Клеммный зажим
Для шинных систем без защитных крышек
Типоразмер 00
для: QU185-00...
More
33765
000A
CrossLink® клеммный зажим IP20
Для шинных систем с защитой от прикосновения
Типоразмер 00
для: QU185-00...
More
33734
000A
Зажимная клемма
for Cu 10 - 95 mm²
Типоразмер 00
для: Cu 10 - 95 mm²
More
33732
000A
Крышка клеммного отсека, высокая версия, подсоединение снизу
Для 33700, 33715, 33720, 33770, 33771, 33772 и QUADRON®185Power Speed типоразмер 00
Типоразмер 00
More
33726
000A
Крышка клеммного отсека, высокая версия, подсоединение сверху
for 33700, 33715, 33720, 33770, 33771, 33772
Типоразмер 00
More
33113
000
Суппорт продольной крышки
Для передних крышек
Типоразмер 00 - 3
More
33758
000A
Продольная соединительная полоса
Для передних крышек
Типоразмер 00 - 3
More
37903
000A
pin connector
for independent assembly of RJ12 cables
НОВЫЙ
More
37907
000A
pin connector with RJ12 lead
0.3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
НОВЫЙ
More
37906
000A
pin connector with RJ12 lead
0.6 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
НОВЫЙ
More
37905
000A
pin connector with RJ12 lead
1.5 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
НОВЫЙ
More
37904
000A
pin connector with RJ12 lead
3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
НОВЫЙ
More
33156
000
Контрольный контакт
Перекидной контакт 250 В AC / 5 A, 30 В DC / 4 A
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com