Inovações
Produtos
for UL feeder circuits >250V
A imagem pode mostrar um produto similar.
Código da peça: 37717 000A
QUADRON 185Power
chave seccionadora de fusível vertical 400 A
tamanho 2, comutável 1 polo
parafuso M12
prewired with 3x measuring transformers 400 A / 333 mV, accuracy class 1, with 6-pole plug connection from behind
para barramentos 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
NEW
Sistema
185Power
Vantagens do produto
Self-closing inspection holes are available in the cover.
Cover can be locked when closed.
| Grupo de produto | 12 |
| Subgroup | 64 |
| Unidade por pacote | 1 |
| EAN | 4021267377175 |
| ECLASS 14.0 | 27142108 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
| ETIM 8.0 | EC001046 |
| ETIM 10.0 | EC001046 |
Standards
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Número de tipo: QU185-2 Pre-Assembled
| for fuse links size: | NH 2 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / HD 60269-2 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 34 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Dados IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Dados elétricos IEC | |
| Corrente de medição (IEC): | 400 A |
| Tensão de medição (IEC) AC: | 690 V |
| accuracy class (current): | 1 |
| Tensão nominal de isolamento: | 1000 V |
| Tensão suportável nominal de impulso Uimp: | 8 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-23B 400A/400V |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 100 kA / 690 V |
| 120 kA / 500 V | |
| 80 kA / 800 V (200A) | |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
| short-circuit strength when protected by fuses: | 120 kA |
Dissipação de energia do artigo:
A dissipação de energia em uma carga de 80% resulta em 38,4 W.
(A dissipação de energia em sua carga máxima seria 60,0 W.)
| Dados adicionais IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC-20B max. voltage between the fuses: 1000V visible information required: Do not switch under load. |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -40°C |
| Degree of protection IP20 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Dados mecânicos | |
| L x A x P: | 100 x 687 x 189 |
| Peso: | 543,0 kg/100 |
| Polaridade: | 3 polos |
| para barramentos: | 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10 |
| front degree of protection: | IP20 |
| degree of protection when open: | IP10 |
| pontos terminais | |
| screw connection | |
| M12 | |
| screw drive: | SW18 |
| Md max.: | 30,0 Nm |
| Material properties | |
| halogen-free: | Yes |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
|
The terminal compartment cover 33733 is always needed for the connection at top and when using cable lugs. |
|
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 34 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33740
000A
grampo de fixação
para sistemas de barramento sem módulos de proteção
tamanho 1 - 3
para: QU185-1..., QU185-2..., QU185-3..., CRL185-..., EQ185-A320-...
Mais
33738
000A
grampo de fixação CrossLink®
para sistemas de barramento com proteção contra contato acidental CrossLink®
tamanho 1 - 3
para: QU185-1..., QU185-2..., QU185-3..., CRL185-..., EQ185-A320-...
Mais
33733
000A
tampa da área de conexão
universal para trilhos NH tamanho 1 - 3 e trilho de conexão 800 A
tamanho 1- 3
Mais
33758
000A
faixa de rolamento lateral
para coberturas frontais
tamanho 00 - 3
Mais
33156
000
interruptor de sinalização
comutador 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
Mais
Encontre sua pessoa de contato
Para a página de contato
Wöhner Sistemas
Eletrotécnicos Ltda.
Rua Antônio Galvão Pacheco, 185
18550-612, Boituva/SPl
Brasil
Linha direta de pedidos (Alemanha)
+49 9563 751 125
order@woehner.de
Linha direta de tecnologia (Alemanha)
+49 9563 751 508
support@woehner.com