Inovações
Produtos
for UL feeder circuits >250V
A imagem pode mostrar um produto similar.
Código da peça: 37700 000A
QUADRON 185Power
chave seccionadora de fusível vertical 160 A
Tamanho 00, comutável 3 polos
versão alta com parafuso M8
prewired with 3x measuring transformers 150 A / 333 mV, accuracy class 0.5, with 6-pole plug connection from behind
para barramentos 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
NEW
Sistema
185Power
Vantagens do produto
Self-closing inspection holes are available in the cover.
Cover can be locked when closed.
| Grupo de produto | 12 |
| Subgroup | 62 |
| Unidade por pacote | 1 |
| EAN | 4021267377007 |
| ECLASS 14.0 | 27142108 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
| ETIM 8.0 | EC001046 |
| ETIM 10.0 | EC001046 |
Standards
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Número de tipo: QU185-00 Pre-Assembled
| for fuse links size: | NH 000, NH 00 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / HD 60269-2 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 12 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Dados IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Dados elétricos IEC | |
| Corrente de medição (IEC): | 150 A |
| Tensão de medição (IEC) AC: | 800 V |
| accuracy class (current): | 0.5 |
| Tensão nominal de isolamento: | 1000 V |
| Tensão suportável nominal de impulso Uimp: | 8 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-22B (800 V / 63 A) |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 30 kA / 800 V (63 A) |
| 100 kA / 690 V | |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
| short-circuit strength when protected by fuses: | 100 kA |
Dissipação de energia do artigo:
A dissipação de energia em uma carga de 80% resulta em 17,9 W.
(A dissipação de energia em sua carga máxima seria 28,0 W.)
| Dados adicionais IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC-20B max. voltage between the fuses: 1000V visible information required: Do not switch under load. |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -40°C |
| Degree of protection IP20 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Dados mecânicos | |
| L x A x P: | 50 x 687 x 189 |
| Peso: | 304,0 kg/100 |
| Polaridade: | 3 polos |
| para barramentos: | 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10 |
| front degree of protection: | IP20 |
| degree of protection when open: | IP10 |
| pontos terminais | |
| screw connection | |
| M8 | |
| Material properties | |
| halogen-free: | Yes |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 12 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33739
000A
grampo de fixação
para sistemas de barramentos sem coberturas do sistema
tamanho 00
para: QU185-00...
Mais
33765
000A
grampo de fixação CrossLink® IP20
para sistemas de barramento com proteção contra contato acidental
tamanho 00
para: QU185-00...
Mais
33734
000A
terminal prismático
para Cu 10 - 95 mm²
tamanho 00
para: Cu 10 - 95 mm²
Mais
33732
000A
tampa da área de conexão, versão alta, conexão inferior
para 33700, 33715, 33720, 33770, 33771, 33772 e QUADRON®185Power Speed tamanho 00
tamanho 00
Mais
33726
000A
tampa da área de conexão, versão alta, conexão na parte superior
para 33700, 33715, 33720, 33770, 33771, 33772
tamanho 00
Mais
33113
000
suporte cobertura lateral
para coberturas frontais
tamanho 00 - 3
Mais
33758
000A
faixa de rolamento lateral
para coberturas frontais
tamanho 00 - 3
Mais
33156
000
interruptor de sinalização
comutador 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
Mais
Encontre sua pessoa de contato
Para a página de contato
Wöhner Sistemas
Eletrotécnicos Ltda.
Rua Antônio Galvão Pacheco, 185
18550-612, Boituva/SPl
Brasil
Linha direta de pedidos (Alemanha)
+49 9563 751 125
order@woehner.de
Linha direta de tecnologia (Alemanha)
+49 9563 751 508
support@woehner.com