Innovazioni
Prodotti
The picture may show a similar product.
Cod.art.: 33421 000
QUADRON 60Classic
Base per fusibili Class J, per barre
per fusibili Class J, 1 - 30 A (21x57)
3p, con morsetto a gabbia
connessione cavi in alto o basso
per barre 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 e barre profilate
Montaggio
60Classic
Vantaggi prodotto
the product is based on the UL approval in category IZLT2 also listed in category NMTR (file E123577)
CrossLink® adapter technology
Fast and safe conversion of the connection for top or bottom; the parts under voltage remain shock protected
Simple and safe clicking into place and making contact
Safe connection through shock protection split into two
Busbar supports for flat busbars can be mounted above each other
| gruppo di prodotto | 16 |
| sottogruppo prodotto | 21 |
| pz/ conf. | 1 |
| EAN | 4021267334215 |
| ECLASS 14.0 | 27142190 |
| ETIM 5.0 | EC002705 |
| ETIM 8.0 | EC002705 |
| ETIM 10.0 | EC002705 |
Norme
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014
IEC 60269-2:2013 + A1:2016, Fuse system H
UL 4248-8
UL 4248-1
Omologazioni
UL
for UL feeder circuits >250V
type no.: QCC-ClassJ30A
EAC Type: AJC
UL file: E230163, UL category (for USA): IZLT2 https://www.ul.com
UL file 2: E123577, UL category+ (for USA): NMTR https://www.ul.com
UL file: E230163, UL category (for Canada): IZLT8 https://www.ul.com
UL file 2: E123577, UL category+ (for Canada): NMTR7 https://www.ul.com
| per fusibili di grandezza: | Class J 30 A |
| fusibile secondo norma: | UL 248-8 |
| potenza diss. max. ammissibile del fusibile inserito: | 5 W |
| Details IEC | |
| Norme | |
|
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014 IEC 60269-2:2013 + A1:2016, Fuse system H |
Valori elettrici
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 1,3 W.
(The power dissipation at full load would be 2,1 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
I seguenti valori sono stati rilevati tramite prove con determinate condizioni. Prima di progettare vostro impianto chiedere a Wöhner suddette condizioni. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| System component: degree of protection IP30 at front as per DIN EN 60529, degree of protection near terminal depends on installation adapter module: front side degree of protection IP20 as per DIN EN 60529 (finger-safe) |
| Details UL | |
| Norme | |
|
UL 4248-8
UL 4248-1 |
| for UL feeder circuits >250V | |
| suitable for field-installed conductors |
| Electrical data UL | |
| corrente nominale (UL): | 30 A |
| tensione nominale (UL) AC: | 600 V |
| frequenza nominale (UL): | 50 / 60 Hz |
| tensione nominale (UL) DC: | 600 V |
| for wires UL: | Cu 75°C |
| SCCR: | 200 kA |
| Valori meccanici | |
| L x A x P: | 106 x 200 x 135 |
| peso: | 138,0 kg/100 |
| Poli: | 3 poli |
| per barre: | 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 e barre profilate |
Busbar connector: externally tensioned contacting, convenient click mechanism, simple conversion of the combination bases from 5 to 10mm-thick busbars
| Connessioni | |
| cage clamp connection | |
| screw drive: | S4 |
| wire stripping: | 20 mm |
| Md min.: | 5,0 Nm |
| Md max.: | 5,0 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| min. cross-section UL: | AWG 14 |
| max. cross-section UL: | AWG 2/0 |
| torque (UL): | 45 lb-in |
| for wires UL: | Cu 75°C |
|
suitable conductors: |
|
| Proprietà materiali | |
| halogen-free: | No |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| potenza diss. max. ammissibile del fusibile inserito: | 5 W |
| for UL feeder circuits >250V | |
Trova il tuo contatto
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com