Innovazioni
Prodotti
The picture may show a similar product.
Cod.art.: 36106 000B
MOTUS Panel
avviatore ibrido, 3p
direct and reversing starter 1.5 - 6.5 A / switch for resistive loads 1.5 - 9.0 A
for mounting rail
con CrossLink®Technology
Montaggio
Panel
Vantaggi prodotto
4 functions integrated:
Right contactor
Left contactor
Motor protection relay
EMERGENCY STOP protection up to category 3
Installed width only 22.5mm
30 million electrical switching operations
| gruppo di prodotto | 21 |
| sottogruppo prodotto | 03 |
| pz/ conf. | 1 |
| EAN | 4021267361068 |
| ECLASS 14.0 | 27370804 |
| ETIM 5.0 | EC001037 |
| ETIM 8.0 | EC001037 |
| ETIM 10.0 | EC001037 |
Norme
EN 60947-1:2015
EN 60947-4-2:2012
EN 61439-1:2012
EN 50581:2012
EN ISO 13849-1:2015
UL 60947-1
Omologazioni
UL , CCC , Atex
for UL feeder circuits >250V
type no.: 36111.1
EAC Type: MCC
UL file: E360470, UL category (for USA): NLDX https://www.ul.com
UL file: E360470, UL category (for Canada): NLDX7 https://www.ul.com
CCC certificate: 2019010304252617
Type-Examination Certificate: PTB13AT3001
| Details IEC | |
| Norme | |
|
EN 60947-1:2015 EN 60947-4-2:2012 EN 61439-1:2012 EN 50581:2012 EN ISO 13849-1:2015 |
| Electrical data IEC | |
| corrente nominale (IEC): | 9 A |
| tensione nominale (IEC) AC: | 500 V |
| tensione min. di impiego AC: | 42 V |
| prosp. Kurzschlussstrom: | 100 kA |
| corrente nominale ohmica: | 9.0 A |
| corrente nominale induttiva: | 6.5 A |
| curva di intervento: | Class 10A |
| corrente del carico regolabile: | Yes |
| corrente min. del carico: | 1.2 A |
| frquenza max. di commutazione : | 2 Hz |
| cicli di manovra: | 30.000.000 |
| safety level: | SIL3 |
| reply contact: | 1 CO |
| frequenza nominale (IEC): | 50 / 60 Hz |
| tensione nominale di isolamento Ui AC: | 500 V |
| tensione di picco Uimp: | 6 kV |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 7,7 W.
(The power dissipation at full load would be 12,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
I seguenti valori sono stati rilevati tramite prove con determinate condizioni. Prima di progettare vostro impianto chiedere a Wöhner suddette condizioni. |
| min. permitted operation temperature | -25°C |
| max. permitted operation temperature | 70°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -40°C |
| max. permitted temperature for transport and storage | 80°C |
| Details UL | |
| Norme | |
| UL 60947-1 |
| for UL feeder circuits >250V |
| Electrical data UL | |
| corrente nominale (UL): | 6.5 A |
| tensione nominale (UL) AC: | 500 V |
| tensione min. di impiego AC: | 42 V |
| frequenza nominale (UL): | 50 / 60 Hz |
| SCCR unprotected max.: | 5 kA |
| 3 cycles (without OPD) @ 600 V AC | |
| SCCR protected max.: | 100 kA |
| SCCR: | 100 kA with JDDZ fuse Class J 175 A / 600 V AC |
| Valori meccanici | |
| L x A x P: | 22.5 x 185 x 149 |
| peso: | 59,2 kg/100 |
| Poli: | 3 poli |
| Mounting: | for mounting rail |
| grado di protezione: | IP20 |
| in posizione verticale: | Yes |
| in posizione orizzontale: | No |
| Connessioni | |
| screw clamp connection | |
| screw drive: | 0.8x4 |
| wire stripping: | 8 mm |
| min. cross-section: | 0,2 mm² |
| max. cross-section: | 2,5 mm² |
| Md min.: | 0,5 Nm |
| Md max.: | 0,6 Nm |
| min. cross-section UL: | AWG 24 |
| max. cross-section UL: | AWG14 |
| torque (UL): | 4,4 - 5,3 lb-in |
|
Screw terminals (solid round, flexible, flexible with wire-end ferrule) |
|
| Proprietà materiali | |
| halogen-free: | Yes |
| permitted degree of polution: | 2 |
| for UL feeder circuits >250V | |
36904
000
Ricambio per MOTUS
connettore a spina con cavo ponticello per 4 utenze
Di Più
31568
000
fusibile di ricambio per MOTUS®
fusibile 20 A, per versione 9 A
10x38 gR
Di Più
31569
000
fusibile di ricambio per MOTUS®
fusibile 30 A, per versione 9 A, per avviam. gravoso
class CC
Di Più
36112
000B
adattatore 25 A, ricambio
adattatore per MOTUS Panel
for mounting rail
Di Più
Trova il tuo contatto
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com