Innovaciones
Productos
La imagen puede mostrar un producto similar.
Part No.: 33544 000
QUADRON 60Classic Speed
interruptor-seccionador de 3 polos
borne-brida, conexión superior, para acoplamiento a puerta
160 A
double-breaking
operator independent switching (snap-action mechanism)
para barras 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 y barras perfiladas
sistema
60Classic
ventajas del producto
With spring-controlled switch mechanism for frequent switching as per utilisation category "A"
Lockable in neutral position with up to 3 padlocks
FLAG indicator shows the switch setting double-breaking main contacts
Can be used as a mains disconnector as per IEC / EN 60204-1 (main switch)
Can also be used as an Emergency Off switch in combination with the door coupling twist handle
Main switch and Emergency Off switch only in combination with AC-23A/B
AC-23B (690V/125A), AC-23A (500V/125A)
CrossLink® adapter technology
Simple and safe clicking into place and making contact
Busbar supports can be mounted above each other for flat busbars
Switches can be installed 90° left/right horizontal, always with the same switch handle position
Compact dimensions (106mm wide)
| grupo de producto | 14 |
| subgrupo | 20 |
| embalaje | 1 |
| EAN | 4021267335441 |
| ECLASS 14.0 | 27371403 |
| ETIM 5.0 | EC000216 |
| ETIM 8.0 | EC000216 |
| ETIM 10.0 | EC000216 |
Normas
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
tipo: QCS-160
EAC Type: QCS
| datos IEC | |
| Normas | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| datos electricos IEC | |
| intensidad de corriente nominal (IEC): | 160 A |
| tensión nominal (IEC) AC: | 690 V |
| tensión nominal de aislamiento Ui AC: | 800 V |
| tensión de pico Uimp: | 8 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-23B (690V/125A) AC-23A (500V/125A) AC-22A (690V/160A) |
| corriente de cortocircuito condicional con fusibles (AC): | 50 kA / 690 V (125 A) |
| aprobado con fusibles de característica: | gG |
| resistencia a corriente de pico en tiempo determinado Icw (1,0 s) max.: | 4.5 kA |
| capacidad de cerrar a cortocircuito: | 7 kA |
| datos adicionales IEC | |
|
Los siguientes valores han sido verificados con los test bajo ciertas condiciones. Por favor, pregunte a Wöhner por estas condiciones antes de diseñar su cuadro. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | 2 current paths (L1,L3) in series DC-22B (220V/125A) |
| Special operating conditions corresponding to IEC / EN 61439-1 may yield to foulty activations of pilot switches and fuse monitors. The operating conditions have to be considered for the analysis of status signals. | |
| When several devices are used side-by-side in continuous operation, the rated load factor specified in VDE 0660 Part 500 / EN 60 439-1, Table 1, must be observed. |
| datos mecánicos | |
| An x A x P: | 106 x 200 x 155 |
| peso: | 208,0 kg/100 |
| Polaridad: | 3 polos |
| para barras: | 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 y barras perfiladas |
| puntos de apriete | |
| cage clamp connection | |
| screw drive: | S4 |
| wire stripping: | 20 mm |
| min. cross-section: | 1,5 mm² |
| max. cross-section: | 70 mm² |
| re: | 1.5 - 10 mm² |
| f: | 1.5 - 70 mm² |
| f + AE: | 1.5 - 70 mm² |
| (f + AE may not fit with max. cross-section) | |
| Md min.: | 5,0 Nm |
| Md max.: | 6,0 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| Espacio de apriete: | 13x13 |
| lam. Cu width: | 9 - 13 mm |
| lam. Cu thickness: | 1 - 10 mm |
| cualidad de materiales | |
| halogen-free: | No |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
33914
000
borne de conexión de 120 mm²
conexión frontal
para: QCS-NH00, QCS-160
Mas
33908
000
interruptor de señalización para controlar el estado de conmutación
conmutador 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
para: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Mas
33910
000
actuador giratorio de acoplamiento a puerta
negra, con maneta
bloqueo de puerta puede ser activado, para candados
para: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Mas
33911
000
actuador giratorio de acoplamiento a puerta
roja-amarillo, con maneta
bloqueo de puerta puede ser activado, para candados
para: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Mas
33912
000
eje de prolongación, 290 mm de longitud
para: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320, CP-PV
Mas
33913
000
eje de prolongación, 490 mm de longitud
para: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320, CP-PV
Mas
Busca tu contacto
a la pagina de contactos
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com