Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 33362 000
CAPUS Panel
switch disconnector with fuses, 3-pole
screw M12, red handle
NH 3, 630 A
for mounting plate
System
Panel
| Product group | 15 |
| Subgroup | 12 |
| pack size | 1 |
| EAN | 4021267333621 |
| ECLASS 14.0 | 27371401 |
| ETIM 5.0 | EC001040 |
| ETIM 8.0 | EC001040 |
| ETIM 10.0 | EC001040 |
Standards
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Approvals
IEC (CB)
type number: LTS-F630
EAC Type: NH
| for fuse links size: | NH 3 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / HD 60269-2 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 48 W |
| Details IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| rated current (IEC): | 630 A |
| rated voltage (IEC) AC: | 690 V |
| rated isolation voltage Ui AC: | 1000 V |
| rated surge voltage Uimp : | 12 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-23 B (690V) AC-22 B (690V) AC-21 B (690V) |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 80 kA / 690 V |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 171.5 W.
(The power dissipation at full load would be 268.0 W.)
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 330 x 290 x 302 |
| weight: | 1280.0 kg/100 |
| poles: | 3-pole |
| Mounting: | for mounting plate |
| Terminal points | |
| screw connection | |
| M12 | |
| Md min.: | 36.0 Nm |
| Md max.: | 44.0 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| lam. Cu width: | 20 - 40 mm |
| lam. Cu thickness: | 1 - 10 mm |
| Material properties | |
| halogen-free: | Yes |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
|
Device delivered without fuses |
|
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 48 W |
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com