Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 33029 000A
QUADRON 185Power
in-line fuse switch-disconnector 910 A
size 3, 3-pole switchable
200 mm width connection
for busbars 80, 100, 120 x 10
coming soon
System
185Power
| Product group | 12 |
| Subgroup | 55 |
| pack size | 1 |
| EAN | 4021267330293 |
| ECLASS 14.0 | 27142108 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
| ETIM 8.0 | EC001046 |
| ETIM 10.0 | EC001046 |
Standards
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
type number: QA185-910/3-WI
| for fuse links size: | NH 3 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / HD 60269-2 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 48 W |
| Details IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| rated current (IEC): | 910 A |
| rated voltage (IEC) AC: | 400 V |
| rated isolation voltage Ui AC: | 1000 V |
| rated surge voltage Uimp : | 12 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-22B (400 V / 910 A) |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 50 kA / 400 V (910 A) |
| approved wth fuse links of operation class: | gTr |
| rated short-time withstand current Icw (1.0 s) max.: | 50 kA |
| Icw approved with: | Trennmesser |
| short-circuit strength when protected by fuses: | 50 kA |
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| min. permitted operation temperature | -25°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 99 x 779 x 175 |
| weight: | 870,0 kg/100 |
| poles: | 3-pole |
| for busbars: | 80, 100, 120 x 10 |
| CT can be integrated in the device: | nein |
| CT can be integrated in the CT module: | nein |
| front degree of protection: | IP30 |
| vertical installation position: | Yes |
| Material properties | |
| halogen-free: | Yes |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 48 W |
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com