Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 33631 000A
QUADRON 185Power Speed
NH odpínací lišta s pojistkami velikost 1
výstupní svorky nahoře M12
double-breaking
operator independent switching (snap-action mechanism)
pro přípojnici 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
accessory required for busbar mounting
phase-out product
date of phase-out: 31.03.2026
System
185Power
Advantages of the product
When the cover is open, all touchable parts are voltage-free
Operator-independent switching
Lockable cover with double-bit lock
Mixed installation with all components 185Power
Can be sealed when switched on or off
Can be locked with up to 3 padlocks when switched off
| Produktová skupina | 18 |
| Podskupina | 53 |
| velikost balení | 1 |
| EAN | 4021267336318 |
| ECLASS 14.0 | 27142108 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
| ETIM 8.0 | EC001046 |
| ETIM 10.0 | EC001046 |
Standardy
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Schválení dle norem
IEC (CB)
typové číslo: QS185-1
EAC Type: NH
| pro velikost pojistek: | NH 1 |
| pojistková vložka podle na standardu: | IEC / HD 60269-2 |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 32 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Elektrické údaje IEC | |
| Jmenovitý proud (IEC): | 250 A |
| jmenovité napětí (IEC) AC: | 800 V |
| jmenovité napětí (IEC) DC: | 800 V |
| jmenovité izolační napětí Ui AC: | 1000 V |
| jmenovité izolační napětí Ui DC: | 1000 V |
| jmenovité přepětí Uimp : | 12 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-23B (690 V / 250 A) |
| kond. zkratový proud s pojistkami (AC): | 50 kA / 800 V (160 A) |
| 100 kA / 690 V (250 A) | |
| 120 kA / 500 V (250 A) | |
| schváleno s pojistkovými vložkami dané třídy: | gG |
| zkratová odolnost při ochraně pojistkami: | 120 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 51,2 W.
(The power dissipation at full load would be 80,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC-20B max. voltage between the fuses: 1000 V visible information required: Do not switch under load. |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -25°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -25°C |
| The use of knife links is not permitted. The rated values specified in this product description apply exclusively to the use of fuses. | |
| distance to grounded parts = 0mm at 120kA | |
| Special operating conditions corresponding to IEC / EN 61439-1 may yield to foulty activations of pilot switches and fuse monitors. The operating conditions have to be considered for the analysis of status signals. | |
| Degree of protection IP30 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 100 x 781 x 274 |
| hmotnost: | 1194,0 kg/100 |
| pro přípojnici: | 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10 |
| CT lze integrovat do zařízení: | ja |
| CT lze integrovat do modulu CT: | ja |
| čelní stupeň ochrany: | IP30 |
| Terminal points | |
| screw connection | |
| Vlastnosti materiálu | |
| halogen-free: | Yes |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
|
Montageset erforderlich, siehe Zubehör |
|
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 32 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33650
000A
montážní sada se 3 šrouby
pro připojení kontaktů na děrované přípojnice, vč. polohovacího kusu
velikost 1 - 3
Více
33651
000A
montážní sada se 3 hákovými svorkami
pro montáž bez vrtání na systém přípojnic s a bez modulů pro ochranu před nebezpečným dotykem CrossLink®
velikost 1 - 3
pro: QS185-...
Více
33652
000A
izolované prodloužení šroubu pro hákovou svorku
pro bezpečnou práci pod napětím a za použití standardního nářadí
velikost 1 - 3
Více
33648
000A
set připojovacích rámových svorek 70 mm² - 240 mm²
včetně, krytu ze zadní strany
velikost 1 - 3
Více
33649
000A
set připojovacích rámových svorek 120 mm² - 300 mm²
včetně, krytu ze zadní strany
velikost 1 - 3
Více
33733
000A
kryt pro připojovací svorky vodičů
univerzální pro NH velikosti 1 - 3 a připojovací svorkovnici 800 A
velikost 1 - 3
Více
33758
000A
boční nosná lišta
pro přední kryt
velikost 00 - 3
Více
33113
000
boční krycí podpěra
pro přední kryt
velikost 00 - 3
Více
33647
000A
zadní část krytu svorkovnic
velikost 1 - 3
Více
33642
000A
spínač
NO/NC 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
QUADRON®185Power Speed velikost 00, 1, 2, 3
Více
33762
000A
univerzální transformátorový modul
pro instalaci v připojovacím prostoru
velikost 1 - 3
Více
37277
000A
measuring transformer 200 A / 333 mV
size CT1
class 1
Více
37279
000A
measuring transformer 400 A / 333 mV
size CT1
class 1
Více
37278
000A
measuring transformer 250 A / 333 mV
size CT1
class 1
Více
37287
000A
measuring transformer 400 A / 333 mV
size CT1
class 0.5s
Více
37288
000A
measuring transformer 500 A / 333 mV
size CT1
class 0.5s
Více
37285
000A
measuring transformer 200 A / 333 mV
size CT1
class 0.5s
Více
37281
000A
measuring transformer 200 A / 333 mV
size CT1
class 0.5
Více
37282
000A
measuring transformer 250 A / 333 mV
size CT1
class 0.5
Více
37286
000A
measuring transformer 250 A / 333 mV
size CT1
class 0.5s
Více
37283
000A
measuring transformer 400 A / 333 mV
size CT1
class 0.5
Více
37280
000A
measuring transformer 500 A / 333 mV
size CT1
class 1
Více
37284
000A
measuring transformer 500 A / 333 mV
size CT1
class 0.5
Více
37200
000A
proudový transformátor 200 A / 5 A
size CT1
1,5 VA / třída 1
Více
37201
000A
proudový transformátor 250 A / 5 A
size CT1
1,5 VA / třída 1
Více
37202
000A
proudový transformátor 400 A / 5 A
size CT1
1,5 VA / třída 1
Více
37203
000A
proudový transformátor 500 A / 5 A
size CT1
1,5 VA / třída 1
Více
37204
000A
proudový transformátor 200 A / 5 A
size CT1
1,5 VA / třída 0,5
Více
37205
000A
proudový transformátor 250 A / 5 A
size CT1
1,5 VA / třída 0,5
Více
37206
000A
proudový transformátor 400 A / 5 A
size CT1
1,5 VA / třída 0,5
Více
37207
000A
proudový transformátor 500 A / 5 A
size CT1
1,5 VA / třída 0,5
Více
37208
000A
proudový transformátor 200 A / 5 A, s prohlášením o shodě
size CT1
1,5 VA / třída 0,5
stock sale
Více
37209
000A
proudový transformátor 250 A / 5 A, s prohlášením o shodě
size CT1
1,5 VA / třída 0,5
Více
37210
000A
proudový transformátor 400 A / 5 A, s prohlášením o shodě
size CT1
1,5 VA / třída 0,5
Více
37211
000A
proudový transformátor 500 A / 5 A, s prohlášením o shodě
size CT1
1,5 VA / třída 0,5
Více
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com