Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 37537 000A
QUADRON 185Power
pojistková odpínací lišta 400 A
velikost 2, 1-pólové odpínání
V-clamp 50-300 mm²
terminal body alu, pressure piece brass
prewired with 3x measuring transformers 400 A / 333 mV, accuracy class 1, with 6-pole plug connection from behind
pro přípojnici 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
NEW
System
185Power
Advantages of the product
Self-closing inspection holes are available in the cover.
Cover can be locked when closed.
| Produktová skupina | 12 |
| Podskupina | 64 |
| velikost balení | 1 |
| EAN | 4021267375379 |
| ECLASS 14.0 | 27142108 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
| ETIM 8.0 | EC001046 |
| ETIM 10.0 | EC001046 |
Standardy
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
typové číslo: QU185-2 Pre-Assembled
| pro velikost pojistek: | NH 2 |
| pojistková vložka podle na standardu: | IEC / HD 60269-2 |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 34 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Elektrické údaje IEC | |
| Jmenovitý proud (IEC): | 400 A |
| jmenovité napětí (IEC) AC: | 800 V |
| accuracy class (current): | 1 |
| jmenovité izolační napětí Ui AC: | 1000 V |
| jmenovité přepětí Uimp : | 8 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-22B (800 V / 200 A) |
| kond. zkratový proud s pojistkami (AC): | 100 kA / 690 V (400 A) |
| 120 kA / 400 V (400 A) | |
| 80 kA / 800 V (200A) | |
| schváleno s pojistkovými vložkami dané třídy: | gG |
| zkratová odolnost při ochraně pojistkami: | 120 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 38,4 W.
(The power dissipation at full load would be 60,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC-20B max. voltage between the fuses: 1000V visible information required: Do not switch under load. |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -40°C |
| Besondere Betriebsbedingungen gemäß IEC / EN 61439-1 können zu Fehlauslösungen von Meldeschaltern oder Sicherungsüberwachungen führen. Die vorliegenden Betriebsbedingungen sind dementsprechend bei der Auswertung der Meldesignale zu berücksichtigen. | |
| Degree of protection IP20 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 100 x 687 x 189 |
| hmotnost: | 543,0 kg/100 |
| póly: | 3-pólový |
| pro přípojnici: | 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10 |
| čelní stupeň ochrany: | IP20 |
| degree of protection when open: | IP10 |
| Terminal points | |
| v-clamp | |
| min. cross-section: | 50 mm² |
| max. cross-section: | 300 mm² |
| re: | 70 - 150 mm² |
| rm: | 50 - 120 mm² |
| se: | 70 - 300 mm² |
| sm: | 70 - 240 mm² |
|
Suitable for aluminium conductors. the temperature of aluminium conductors must not exceed 80°C (see operating instructions) pre-treatment of aluminium conductors: see general technical information (under Downloads) |
|
| Vlastnosti materiálu | |
| halogen-free: | Yes |
| Suitable for aluminium conductors. the temperature of aluminium conductors must not exceed 80°C (see operating instructions) pre-treatment of aluminium conductors: see general technical information (under Downloads) |
|
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
|
The terminal compartment cover 33733 is always needed for the connection at top and when using cable lugs. |
|
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 34 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33740
000A
háková svorka
for busbar systems without protection modules
velikost 1 - 3
pro: QU185-1..., QU185-2..., QU185-3..., CRL185-..., EQ185-A320-...
Více
33738
000A
háková svorka CrossLink®
pro CrossLink® systém přípojnic chráněný před nebezpečným dotykem
velikost 1 - 3
pro: QU185-1..., QU185-2..., QU185-3..., CRL185-..., EQ185-A320-...
Více
33564
000B
connection kit
with 1 V-clamp, without cover
terminal body alu, pressure piece brass
for Cu / Al 120 - 300 mm²
e.g. for drilled PE or N bars
Více
33559
000B
V-clamp
with cover cap
terminal body alu, pressure piece brass
velikost 1 - 3
for Cu / Al 50 - 300 mm²
Více
33733
000A
kryt pro připojovací svorky vodičů
univerzální pro NH velikosti 1 - 3 a připojovací svorkovnici 800 A
velikost 1 - 3
Více
33758
000A
boční nosná lišta
pro přední kryt
velikost 00 - 3
Více
37903
000A
pin connector
for independent assembly of RJ12 cables
NEW
Více
37904
000A
pin connector with RJ12 lead
3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
Více
37905
000A
pin connector with RJ12 lead
1.5 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
Více
37906
000A
pin connector with RJ12 lead
0.6 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
Více
37907
000A
pin connector with RJ12 lead
0.3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
Více
33156
000
spínač
NO/NC 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
Více
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com