Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 31941 000
AMBUS Panel
držák válcových pojistek, s kontrolním spínačem
14 x 51 / 3P
50 A / 690 V
for fuse links with striker pin
for mounting rail
System
Panel
Advantages of the product
large clamping range
holder for label
| Produktová skupina | 17 |
| Podskupina | 09 |
| velikost balení | 2 |
| EAN | 4021267319410 |
| ECLASS 14.0 | 27142190 |
| ETIM 5.0 | EC002705 |
| ETIM 8.0 | EC002705 |
| ETIM 10.0 | EC002705 |
Standardy
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
UL 4248-1
Schválení dle norem
CSA , UL , CCC
for UL feeder circuits >250V
typové číslo: AES14x51
EAC Type: AES
UL file: E230163, UL category (for USA): IZLT https://www.ul.com
UL file: E230163, UL category (for Canada): IZLT7 https://www.ul.com
CSA file: 110285, CSA class: 6225-01 https://directories.csa-international.org
CCC certificate: 2004010302117255
| pro velikost pojistek: | 14x51 |
| pojistková vložka podle na standardu: | IEC / HD 60269-2 |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 6,5 W |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Elektrické údaje IEC | |
| Jmenovitý proud (IEC): | 50 A |
| jmenovité napětí (IEC) AC: | 690 V |
| jmenovité izolační napětí Ui AC: | 800 V |
| jmenovité přepětí Uimp : | 6 kV |
| kond. zkratový proud s pojistkami (AC): | 100 kA / 400 V (50 A) |
| 100 kA / 500 V (40 A) | |
| 80 kA / 690 V (25 A) | |
| schváleno s pojistkovými vložkami dané třídy: | gG |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 1,7 W.
(The power dissipation at full load would be 2,7 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| further utilisation category AC (IEC 60947-3): | AC-20B (1000 V) at pollution degree 2 |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| for fuse links with striker as per IEC / EN 60269-2 with permitted rated power dissipationsup to max. 5W for gG/gL up to max. 3W for aM up to max. 6.5W for aR/gR at max. 40A pilot switch 1 changeover switch 250V AC (5A), 30V DC (4A) |
| Detaily UL | |
| Standardy | |
| UL 4248-1 |
| for UL feeder circuits >250V | |
| suitable for field-installed conductors |
| Elektrické údaje UL | |
| jmenovitý proud (UL): | 50 A |
| jmenovité napětí (UL) AC: | 600 V |
| jmenovitá frekvence (UL): | 50 / 60 Hz |
| jmenovité napětí (UL) DC: | 600 V |
| for wires UL: | Cu 75°C |
| SCCR: | 100 kA |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 81 x 124 x 69 |
| hmotnost: | 34,6 kg/100 |
| póly: | 3-pólový |
| Mounting: | for mounting rail |
| stupeň ochrany: | IP20 |
| čelní stupeň ochrany: | IP20 |
| Terminal points | |
| cage clamp connection | |
| screw drive: | PZ2 |
| wire stripping: | 14 mm |
| min. cross-section: | 1,5 mm² |
| max. cross-section: | 35 mm² |
| Md min.: | 2,5 Nm |
| Md max.: | 3,0 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| min. cross-section UL: | AWG 14 |
| max. cross-section UL: | AWG 2 |
| točivý moment (UL): | 26 lb-in |
| for wires UL: | Cu 75°C |
| Vlastnosti materiálu | |
| halogen-free: | Yes |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
|
Pilot switch indicates if no fuse is inserted, a holder is open or a fuse (with striker) has tripped. |
|
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 6,5 W |
| for UL feeder circuits >250V | |
01228
000A
připojovací svorka, čelní připojení
25 - 95 mm²
pro: 31056
Více
31012
000A
hřebenová přípojnice 3-pólová, můstek, rozteč 27 mm
80 A, délka 1 m
16 mm²
Více
31029
000A
připojovací svorka, boční připojení
6 - 50 mm²
pro: 31012, 31310, 31312
Více
31056
000A
hřebenová přípojnice 3-pólová, můstek, rozteč 27 mm
130 A, délka 1 m
35 mm²
Více
31085
000A
připojovací svorka, čelní připojení
6 - 50 mm²
pro: 31012, 31310, 31312
Více
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com