Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 33161 000
QUADRON 60Classic
NH pojistkový odpínač velikost 2, 400 A, montáž na sběrnici, připojení horní / spodní
šroub M10
with electromechanical fuse monitoring
připojení shora nebo zdola
pro přípojnici 12, 20, 30 x 10 a profilové přípojnice
System
60Classic
Advantages of the product
Disconnectors are equipped with arc chambers.
The shock protection is split into 2 for safe connection of the conductors.
| Produktová skupina | 09 |
| Podskupina | 31 |
| velikost balení | 1 |
| EAN | 4021267331610 |
| ECLASS 14.0 | 27142108 |
| ETIM 5.0 | EC001040 |
| ETIM 8.0 | EC001040 |
| ETIM 10.0 | EC001040 |
Standardy
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
UL 4248-1
Schválení dle norem
IEC (CB) , UL , CCC , DNV GL
for UL feeder circuits >250V
typové číslo: LTS-2
EAC Type: NH
| pro velikost pojistek: | NH 2 |
| pojistková vložka podle na standardu: | IEC / HD 60269-2 |
| live grip lugs required: | Yes |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 34 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Elektrické údaje IEC | |
| Jmenovitý proud (IEC): | 400 A |
| jmenovité napětí (IEC) AC: | 690 V |
| jmenovité napětí (IEC) DC: | 250 V |
| jmenovité izolační napětí Ui AC: | 800 V |
| jmenovité izolační napětí Ui DC: | 250 V |
| jmenovité přepětí Uimp : | 6 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-22B (690V/ 400A) AC-22B (800V/ 200A) AC-23B (690V/ 315A) AC-23B (500V/ 400A) |
| kond. zkratový proud s pojistkami (AC): | 50 kA / 690 V |
| schváleno s pojistkovými vložkami dané třídy: | gG |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 28,8 W.
(The power dissipation at full load would be 45,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| max. povolené napětí (IEC) AC: | 725 V |
| max. povolené napětí (IEC) DC: | 262 V |
| further utilisation category AC (IEC 60947-3): | AC-20B (1000V) at pollution degree 2 visible information required if used at more than 690V AC: do not switch under load |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC specifications: 2 current paths (L1,L3) in series DC-22B (440V) DC-21B (440V) DC-20B (1000V) at pollution degree 2 visible information required if used at more than 440V DC: do not switch under load |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| for fuse links IEC 60269-2-1 (I) / DIN VDE 0636-201 size 2 up to 34W power dissipation, with grip lugs under voltage | |
| Entsprechend den angegeben AC- und DC- Schalteigenschaften und unter Berücksichtigung der Überlastbedingungen, sind gewisse Abstände zu geerdeten Metallteilen einzuhalten. Nähere Informationen auf Anfrage. Bei Verwendung als Trennschalter ist die Einhaltung der Abstände nicht erforderlich. |
|
| Degree of protection IP30 at front, degree of protection near terminal depends on installation fuse monitoring: rated operating voltage AC 24-690V, DC 24-250V potential-free opener and closer: AC-15 24V/2A, (230V* 0.5A) DC-13 24V/1A, 60V 0.15A *pollution degree 2, surge category II auxiliary energy not required, for further information, see assembly manual |
| Detaily UL | |
| Standardy | |
| UL 4248-1 |
| for UL feeder circuits >250V |
| Elektrické údaje UL | |
| jmenovitý proud (UL): | 400 A |
| jmenovité napětí (UL) AC: | 600 V |
| jmenovitá frekvence (UL): | 50 / 60 Hz |
| SCCR: | 100 kA |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 210 x 288 x 220 |
| hmotnost: | 574,0 kg/100 |
| póly: | 3-pólový |
| pro přípojnici: | 12, 20, 30 x 10 a profilové přípojnice |
| čelní stupeň ochrany: | IP30 |
| Terminal points | |
| screw connection | |
| M10 | |
| screw drive: | SW16 |
| Md min.: | 30,0 Nm |
| Md max.: | 35,0 Nm |
| Vlastnosti materiálu | |
| halogen-free: | No |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
| live grip lugs required: | Yes |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 34 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| for UL feeder circuits >250V | |
33148
000
konverzní sada
pro přípojnice 5 mm
velikost 2
Více
33146
000
prizmová svorka dvojitá pro měděné vodiče
2x 70 - 120 mm²
velikost 2
Více
33164
000
třmenová svorka pro měděné vodiče
120 - 240 mm²
pro: QCB-NH2, LTS-F 400, LTS 630
Více
33167
000
prizmová svorka jednoduchá pro vodiče Cu
50 - 240 mm²
Více
33143
000
kryt pro kabelová oka, připojitelný shora / zdola
pro QCB-NH2
pro: QCB-NH2
Více
33153
000
rám jednoduchý
248 x 330
velikost 2
Více
33155
000
bariéra pro rukojeť
pro odpojovač pojistek NH velikosti 1-3
kryt zadní strany víka odpínače
Více
33316
000
vyrovnávací kryt dvoudílný
pro NH-LTS velikost 2
velikost 2
Více
33418
000
kryt pro přípojný prostor
pro NH pojistkový odpínač vel, 2
Více
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com