Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 31534 000A
SECUR Panel
odpínač pro D0 pojistky do 35A
3P
for mounting rail
no longer available
System
Panel
Advantages of the product
Double function terminal
any feed direction
captive fuse-carrier
sealable operation
| Produktová skupina | 03 |
| Podskupina | 84 |
| velikost balení | 1 |
| EAN | 4021267315344 |
| ETIM 5.0 | EC000277 |
Standardy
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Schválení dle norem
VDE , CCC , DNV GL
typové číslo: APS-D0
CCC certificate: 2015010302770076
| pro velikost pojistek: | D0 |
| pojistková vložka podle na standardu: | IEC / HD 60269-3 |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 5,5 W |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Elektrické údaje IEC | |
| Jmenovitý proud (IEC): | 35 A |
| jmenovité napětí (IEC) AC: | 400 V |
| jmenovité napětí (IEC) DC: | 130 V |
| jmenovité izolační napětí Ui AC: | 500 V |
| jmenovité izolační napětí Ui DC: | 250 V |
| jmenovité přepětí Uimp : | 6 kV |
| kond. zkratový proud s pojistkami (AC): | 50 kA / 400 V |
| schváleno s pojistkovými vložkami dané třídy: | gG |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 5,0 W.
(The power dissipation at full load would be 7,8 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| for fuse links and gauge rings as per DIN VDE 0636-3 IEC / HD 60269-3 | |
The function of isolation between incoming and outgoing contacts is provided by the opening of the switching mechanism as required in the standard. |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 81 x 90 x 70 |
| hmotnost: | 42,3 kg/100 |
| póly: | 3-pólový |
| Mounting: | for mounting rail |
| čelní stupeň ochrany: | IP20 |
| Terminal points | |
| cage clamp connection | |
| screw drive: | PZ2 |
| wire stripping: | 15 mm |
| min. cross-section: | 1,5 mm² |
| max. cross-section: | 35 mm² |
| re: | 1.5 - 10 mm² |
| f: | 1.5 - 35 mm² |
| f + AE: | 1.5 - 35 mm² |
| (f + AE may not fit with max. cross-section) | |
| Md min.: | 2,5 Nm |
| Md max.: | 3,0 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
|
simultaneous connection of 2 conductors (35mm² + 16mm²) or comb-type busbar and conductor possible |
|
| Vlastnosti materiálu | |
| Material: | Plastic |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 5,5 W |
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com