Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 31299 000
AMBUS Panel
držák válcových pojistek, s LED
Class CC / 2P
30 A / 600 V
indication (LED) of a tripped fuse link
for mounting rail
System
Panel
Advantages of the product
large clamping range, also for two identical conductors (adjacent)
holder for label
with indicator for tripped fuse
any polarity for DC voltage
| Produktová skupina | 17 |
| Podskupina | 07 |
| velikost balení | 6 |
| EAN | 4021267312992 |
| ECLASS 14.0 | 27142190 |
| ETIM 5.0 | EC002705 |
| ETIM 8.0 | EC002705 |
| ETIM 10.0 | EC002705 |
Standardy
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014
IEC 60269-2:2013 + A1:2016, Fuse system J
UL 4248-1
UL 4248-4
Schválení dle norem
CSA , UL , CCC
for UL feeder circuits >250V
typové číslo: AESCC
EAC Type: AES
UL file: E230163, UL category (for USA): IZLT https://www.ul.com
UL file: E230163, UL category (for Canada): IZLT7 https://www.ul.com
CSA file: 110285, CSA class: 6225-01 https://directories.csa-international.org
CCC certificate: 21107299296
| pro velikost pojistek: | Class CC |
| pojistková vložka podle na standardu: | UL 248-4 |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 4 W |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014 IEC 60269-2:2013 + A1:2016, Fuse system J |
| Elektrické údaje IEC | |
| min. provozní napětí AC: | 110 V |
| min. provozní napětí DC: | 110 V |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 0,4 W.
(The power dissipation at full load would be 0,6 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| indicator light operating voltage range: 110 - 600 V AC / DC |
| Detaily UL | |
| Standardy | |
|
UL 4248-1
UL 4248-4 |
| for UL feeder circuits >250V | |
| suitable for field-installed conductors |
| Elektrické údaje UL | |
| jmenovitý proud (UL): | 30 A |
| jmenovité napětí (UL) AC: | 600 V |
| min. provozní napětí AC: | 110 V |
| jmenovitá frekvence (UL): | 50 / 60 Hz |
| jmenovité napětí (UL) DC: | 600 V |
| min. provozní napětí DC: | 110 V |
| for wires UL: | Cu 60°C |
| SCCR: | 200 kA |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 36 x 81 x 58 |
| hmotnost: | 12,3 kg/100 |
| póly: | 2-pólový |
| Mounting: | for mounting rail |
| stupeň ochrany: | IP20 |
| čelní stupeň ochrany: | IP20 |
| Terminal points | |
| cage clamp connection | |
| screw drive: | PZ2 |
| wire stripping: | 11 mm |
| min. cross-section: | 0,75 mm² |
| max. cross-section: | 25 mm² |
| Md min.: | 2,0 Nm |
| Md max.: | 2,5 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| min. cross-section UL: | AWG 18 |
| max. cross-section UL: | AWG 4 |
| točivý moment (UL): | 18 - 22 / 22 - 26 (AWG 6 - AWG 4) lb-in |
| for wires UL: | Cu 60°C |
|
connection of 2 wires (of same cross-section)
|
|
| Vlastnosti materiálu | |
| halogen-free: | Yes |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
|
The indicator light signals that the fuse has tripped, but only when the closed fuse-holder is under voltage. |
|
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 4 W |
| for UL feeder circuits >250V | |
31561
000
hřebenová přípojnice 2-pólová, můstek, rozteč 18 mm
100 A, délka 1 m
25 mm²
Více
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com